3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Végre neki kéne gyürkőzni a maastrichti kritériumok teljesítésének, és nem az euró bevezetéséhez vezető kiskapukat kellene tovább keresgélni – nyilatkozta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a HVG-nek.

A csütörtökön megjelent interjúban Simor András elmondta: addig nem lát esélyt belépésre az eurózóna előszobájának tartott ERM-II. árfolyamrendszerbe, amíg a forintárfolyam jelentős kilengéseket produkál.

Az MNB elnöke szerint Magyarországon jelenleg nem beszélhetünk államcsődről, bár igaz, hogy a fizetőképesség fenntartásában nagy szerepe van a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól kapott mintegy 20 milliárd eurós hitelkeretnek.

Simor András szerint az államháztartási hiány további csökkentésénél lényegesebb, hogy a hazai össztermékhez viszonyított államadósság növekedése megálljon, ma ugyanis leginkább ez rontja Magyarország hitelképességét. Ez a magyar gazdaság növekedési képességének fokozásával lenne elérhető - tette hozzá.

A jegybank elnöke a Gyurcsány-csomagot jó irányba tett jó lépésnek, ám mélységében nem elegendőnek nevezte. Kifejtette: a gazdasági növekedést alapvetően a költségvetési újraelosztás magas aránya, valamint a túl alacsony foglalkoztatottság akadályozza, azonban e két területen nem történt érdemi változtatás.

A Reformszövetség javaslatai Simor András szerint két szempontból is előremutatóbbak: egyrészt hosszabb távú programot vázolnak föl, másrészt nem a kiadások egy évre befagyasztását vagy egyes területekről egyszerű pénzelvonást javasolnak, hanem megváltoztatnák a szabályrendszereket, ami ezáltal biztosíthatná, hogy a megtakarítások hosszú távon is megmaradjanak.

A GDP közel 50 százalékára rúgó magyar költségvetési újraelosztás mintegy tíz százalékponttal nagyobb a többi visegrádi országénál, a különbség mára már közel 3 ezer milliárd forintra nőtt - hívta fel a figyelmet a jegybank elnöke. Mint mondta, ezt nem lehet egyik napról a másikra ledolgozni, de legalább gyorsan kellene haladni ebbe az irányba.

"Középtávú stratégia mentén kialakított bátor, határozott döntésekre lenne szükség, amelyek a következő egy-két évben komoly érvágást jelenthetnének ugyan sokaknak, de egyúttal kiutat mutathatnának az ország számára. Ezzel szemben ami most történik, vergődés perspektíva nélkül" - mondta az interjúban Simor András.

Az MNB elnöke kifejtette, hogy a monetáris politika nem képes orvosolni a problémák gyökereit, a magyar gazdaság szerkezeti gyengeségeit, eszközei legfeljebb arra elegendőek, hogy csökkentsék a jelenlegi válsághoz való alkalmazkodás költségeit.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!