A csütörtökön megjelent interjúban Simor András elmondta: addig nem lát esélyt belépésre az eurózóna előszobájának tartott ERM-II. árfolyamrendszerbe, amíg a forintárfolyam jelentős kilengéseket produkál.
Az MNB elnöke szerint Magyarországon jelenleg nem beszélhetünk államcsődről, bár igaz, hogy a fizetőképesség fenntartásában nagy szerepe van a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól kapott mintegy 20 milliárd eurós hitelkeretnek.
Simor András szerint az államháztartási hiány további csökkentésénél lényegesebb, hogy a hazai össztermékhez viszonyított államadósság növekedése megálljon, ma ugyanis leginkább ez rontja Magyarország hitelképességét. Ez a magyar gazdaság növekedési képességének fokozásával lenne elérhető - tette hozzá.
A jegybank elnöke a Gyurcsány-csomagot jó irányba tett jó lépésnek, ám mélységében nem elegendőnek nevezte. Kifejtette: a gazdasági növekedést alapvetően a költségvetési újraelosztás magas aránya, valamint a túl alacsony foglalkoztatottság akadályozza, azonban e két területen nem történt érdemi változtatás.
A Reformszövetség javaslatai Simor András szerint két szempontból is előremutatóbbak: egyrészt hosszabb távú programot vázolnak föl, másrészt nem a kiadások egy évre befagyasztását vagy egyes területekről egyszerű pénzelvonást javasolnak, hanem megváltoztatnák a szabályrendszereket, ami ezáltal biztosíthatná, hogy a megtakarítások hosszú távon is megmaradjanak.
A GDP közel 50 százalékára rúgó magyar költségvetési újraelosztás mintegy tíz százalékponttal nagyobb a többi visegrádi országénál, a különbség mára már közel 3 ezer milliárd forintra nőtt - hívta fel a figyelmet a jegybank elnöke. Mint mondta, ezt nem lehet egyik napról a másikra ledolgozni, de legalább gyorsan kellene haladni ebbe az irányba.
"Középtávú stratégia mentén kialakított bátor, határozott döntésekre lenne szükség, amelyek a következő egy-két évben komoly érvágást jelenthetnének ugyan sokaknak, de egyúttal kiutat mutathatnának az ország számára. Ezzel szemben ami most történik, vergődés perspektíva nélkül" - mondta az interjúban Simor András.
Az MNB elnöke kifejtette, hogy a monetáris politika nem képes orvosolni a problémák gyökereit, a magyar gazdaság szerkezeti gyengeségeit, eszközei legfeljebb arra elegendőek, hogy csökkentsék a jelenlegi válsághoz való alkalmazkodás költségeit.