4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyelőre nehéz megbecsülni a pontos hatásokat, de valószínűnek látszik, hogy az infláció emelkedését és a növekedés lassulását okozza majd a kormány hétfőn bejelentett újabb reformcsomagja - vélekedik a jegybank elnöke. Hozzátette: továbbra is vannak kifogásaik a jegybanktörvénnyel kapcsolatban, de reméli, hogy elhárulnak az akadályok a hivatalos tárgyalások elől. Mfor.hu-tudósítás.

Ma is megosztott volt a tanács

Három javaslat volt a Monetáris Tanács előtt: egy tartásról, egy 25 bázispontos csökkentésről és egy 25 bázispontos emelésről szóló. Végül a túlnyomó többség a tartás mellett szavazott" - mondta a keddi kamatdöntés kapcsán Simor András. Ezek szerint nem történt változás márciushoz képest, akkor is három javaslat volt, Király Júlia alelnök emelt volna, míg Cinkotai János csökkenteni szeretett volna. Valószínűleg most is hasonlók voltak a szerepek.

Simor kiemelte: az infláció kapcsán megállapították, hogy az év eleji indirekt adóemelések, a forint gyengülése és a magas olajárak miatt huzamosabb ideig a 3 százalékos cél felett maradhat a pénzromlás üteme. "Az év eleji adóemelések lehetőséget teremtettek egy koordinált áremelésre, ezt támasztja alá az is, hogy márciusban már valamelyest korrigálódott az infláció" - véli az MNB első embere. Szerinte az év első felében a magas olajárak és a gyenge forint miatt a költségek fokozatos beépülésének köszönhetően még akár gyorsulhat is a pénzromlás üteme.

A nemzeti bank elnöke szerint a gazdaság növekedése érdemben csak 2013-ban indulhat be, viszont a bővülés idén és jövőre is elmarad majd a potenciális szinttől, és a munkanélküliség is magas marad. Jelenleg a beérkezett adatok azt erősítik, hogy az ipari konjuktúra megtorpant az év elején, a tavalyi negyedik negyedéves kedvező GDP-adat csak egyszeri hatásoknak volt köszönhető. Az idén a reáljövedelmek és a pénzügyi transzferek csökkennek majd, amivel a lakosság jövedelme csökken, ez pedig a fogyasztást is visszafoghatja - hangsúlyozta.

Egy nap alatt nehéz megbecsülni a csomag hatásait

A tegnap bejelentett Széll Kálmán Terv 2.0 hatásait egy nap alatt nehéz megbecsülni, de az kijelenthető, hogy ezek az intézkedések emelik a 2013-as inflációt, viszont szűkítik az aggregált keresletet, ami csökkenti a másodlagos hatásokat. A pontos, számszerű hatásokat a következő hónapokban lehet majd megbecsülni - emelte ki Simor. Az MNB elnöke szerint a programnak lehet hatása a potenciális gazdasági növekedésre is, mivel a költségvetési kiigazítás visszafogja a belső keresletet. Szerinte az lesz a legnagyobb kérdés, hogy a bevezetésre kerülő új adók mennyire torzítják majd a gazdaságot.

"Valószínűsíthető, hogy az infláció számottevően magasabb lesz 2013-ban, mint azt korábban vártuk, így nem jelenthető ki magabiztosan, hogy a cél elérhető jövőre. Nyilvánvalóan a 2012-es és 2013-as GDP-előrejelzésünk más tényezők változatlanságát figyelembe véve kedvezőtlenebb lesz az intézkedések hatására, mint a korábbi" - hangsúlyozta Simor. A jegybank legutóbbi inflációs jelentésében az idei évre 0,1, jövőre pedig 1,5 százalékos bővülést prognosztizált. Az elnök szerint a következő inflációs jelentésben júniusban már konkrét számokkal is megbecsülhetik a reformcsomag hatását.

Magasabb adó kellene a készpénzes tranzakciókra

"A tranzakciós adó bevezetése a nemzetközi tapasztalatok alapján ronthatja az ország tőkevonzó képességét és a pénzügyi közvetítőrendszer hatékonyságát, ami azt eredményezheti, hogy a költségvetési konszolidáció nem fenntartható módon kerül végrehajtásra" - emelte ki a jegybank elnöke. Azt ugyanakkor hozzátette, hogy a tapasztalatok alapján minél alacsonyabb egy ilyen adó kulcsa, annál kevésbé torzítja a növekedést, a 0,1 százalékosra tervezett magyar kulcs pedig nem mondható magasnak, emellett a felső korlát tervezett bevezetése is tompíthatja a negatív hatásokat.

"Fontos, hogy az adót minden fizetési módra alkalmazzák, javíthatja a hatásokat az, hogy a konvergencia programba bekerült egy a készpénzhasználat visszaszorítását szolgáló terv is. Megfontolandó lehet, hogy a készpénzes tranzakciókra egy magasabb kulcsot vessenek ki, ami még inkább csökkenthetné a negatív hatásokat" - véli Simor.

Az MNB vezetője szerint arra egyelőre nem lehet konkrét választ adni, hogy a tegnap bejelentett csomaggal tartható-e a hiánycél, mivel ahhoz az intézkedések nettó hatásait kellene látni. "Ezeknek az intézkedéseknek az államra is van kiadásnövelő hatása, nem tudni, hogy ez levonásra került-e a terv készítésekor. Emellett a növekedés visszafogása hatással lehet az adóbevételekre, ezért majdnem biztosra mondható, hogy a nettó szám kisebb lesz, mint amit a kormány bejelentett" - véli.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!