4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A büdzsé tervezetében a kabinet 1,6 százalékos bővüléssel számol, azonban a tartalékok miatt egy százalékos növekedés esetén is tartható a deficit - hangzott el egy hétfői konferencián. A nemzeti bank elnöke szerint viszont a június közepe óta bejelentett intézkedések miatt egyenlegromlás lehet, amit további lépésekkel kell majd kompenzálni. Mfor.hu-tudósítás.

Cséfalvay: a növekedés nem cél, hanem eredmény

Jelenleg Magyarországnak olyan környezetben kell szigorú fiskális politikát folytatnia, amikor Európában a korábban is meglévő versenyképességi különbségek felszínre kerültek, különösen Dél-Európa került súlyos válságba - emelte ki a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) hétfői konferenciáján Cséfalvay Zoltán.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) stratégiai államtitkára szerint a fenti helyzetben Közép-Kelet-Európának nagy esélye van, hogy felzárkózzon a kontinens nyugati feléhez, ebben segíthet az európához való integráltság, a képzett munkaerő és a jogbiztonság.

"A jövő évi költségvetés főszámainak nyári elfogadása jó jelzés, hogy Magyarország ebben a turbulens helyzetben is képes a hiányt tartani, emellett a korán elfogadásra kerülő büdzsé kiszámíthatóságot biztosít a következő két évre" - hangsúlyozta Cséfalvay. Szerinte Európa most folyamatosan igyekszik időt nyerni a reformok végrehajtására, hazánk ezt a mozgásteret a 2010-ben bevezetett válságadókkal teremtette meg.

"Olyan gazdasági környezetet kell teremteni, melyben a növekedés lehetséges, maga a növekedés csak ennek eredménye. Ehhez minden létező lépés, a növekedés és a munkahelyteremtés alapja is a fiskális stabilitás, ezzel egyidőben reformokat kell elindítani, így lehet kitörni a jelenlegi helyzetből" - mondta előadásában az államtitkár.

Cséfalvay szerint a személyi jövedelemadó jövőre valóban 16 százalékos, valóban egykulcsos és valóban személyi jövedelemadó lesz, ettől a kormány azt reméli, hogy egyszerűsödik az adórendszer. Emellett kivezetik a válságadókat és megfelezik a bankadót  - tette hozzá. "Igaz ugyan, hogy több új adónem bevezetésre kerül, de ezek mindegyike széles bázison, alacsony kulccsal kerül kivetésre" - mondta a politikus.

Leggyakrabban talán a jövő évi makropályát kritizálják mondván, hogy a kormány túlságosan optimistán tervez, hiszen  1,6 százalékos GDP-növekedéssel számol. Ezekre a kritikákra reagálva Cséfalvay elmondta: számításaik szerint egy százalékos növekedés mellett is tartható lesz a 2,2 százalékos hiánycél a költségvetés tartalékai miatt.

A múlt héten bejelentett 300 milliárd forintos Munkahelyvédelmi Akciótervvel kapcsolatban az NGM államtitkára kiemelte: ezzel lesz kerek a kormány terve, hiszen eddig jelentős lépéseket tettek a munkaerőpiaci kínálat növelése érdekében, most kerül sor a kereslet növelésére.

Simor: további lépések kellhetnek

"A hosszútávon sikeres adósságcsökkentés alapja csak a növekedés lehet" - emelte ki előadásában Simor András. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint a költségvetés elsődleges egyenlegének javulásakor azt is figyelembe kell venni, hogy az azt javító tényezők mennyire tartós, strukturális változások.

A jövő évi költségvetés benyújtásakor még a jegybank is 3 százalék alatti hiányt várt idén és jövőre, Simor szerint ez nagyon komoly eredmény lehetett volna, de azóta rengeteg módosítás érkezett. "Pontos számításokkal egyelőre nem rendelkezünk arról, hogy a tranzakciós illeték módosítása és a Munkahelyvédelmi Akcióterv milyen költségvetési hatásokkal járnak, de vélhetően jelentősen rontják az egyenleget. Azt vélelmezhetjük, hogy ezek miatt további intézkedésekre lesz szükség, hogy a hiánycél tartható legyen" - emelte ki Simor.

A nemzeti bank elnöke is hangsúlyozta, hogy a költségvetés alapjául szolgáló makropálya az egyik legoptimistább jelenleg a piacon. Ebben az előrejelzésben vannak nemzetközi és hazai kockázatok is, mint például az elhúzódó mérlegkiigazítás vagy a hitelszűke.

"A belső kereslet élénkítésére alapozott gazdaságpolitika esélyei meglehetősen korlátozottak, hiszen az adósságleépítés hosszútávú folyamat, melyhez a gazdasági szereplők ragaszkodni fognak, így a pluszjövedelmüket nem költik el" - vázolta fel a jegybank első embere.

Simor is beszélt a munkaerőpiaci kilátásainkról: szerinte az aktivitási ráta ugyan javult az elmúlt években, azonban ez jórészt a munkanélküliek és a közmunkások számát növelte, nem járt együtt a foglalkoztatottság növekedésével. Ezen a téren akár jó irányba tett lépés is lehet a Munkahelyvédelmi Akcióterv, azonban annak végső mérlegét csak akkor lehet majd levonni, ha látszanak költségvetési hatásai is.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!