4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Egyik oldalról, mint jegybankár sajnálom, másik oldalról viszont érthető, hogy a kormány szabadulni szeretne minden béklyótól, és olyan gazdaságpolitikát akar folytatni, melyet nem kell senkivel egyeztetnie" - kommentálta az IMF-hitelmegállapodás hiányát Simor András.

Majdnem egyhangúan döntött a kamat tartása mellett a Monetáris Tanács, ezen kívül egy 25 bázispontos csökkentésre vonatkozó javaslat volt még terítéken - hangzott el a döntést követő sajtótájékoztatón. Simor szerint ősszel a költségvetés nyilvánosságra kerülésekor érhetnek még pozitív meglepetések, de egy esetleges kamatcsökkentésről korai beszélni.

IMF-hitel: nem az a kérdés, szükséges-e

"Magyarország 2009 májusa óta nem használja az IMF-EU hitelkeretét, ezért nem az a kérdés, szükséges-e a megállapodás, hanem az, érdemes-e igénybe venni" - mondta a hétfői sajtótájékoztatón Simor. A jegybank elnöke szerint az elmúlt egy évben sem finanszírozásunkat szolgálta a hitelkeret, hanem egy védőhálót jelentett, ami erősítette a magyar gazdaságpolitika hitelességét és demonstrálta, hogy egy esetleges negatív piaci hangulatban is van mire támaszkodnunk.

Simor hozzátette: az IMF-hitelek jelenleg még mindig olcsóbbak, mint a piaci finanszírozás. "Az IMF-EU hitelek átlagos kamata jelenleg 3,5 százalék, míg a magyar devizakötvények 6-6,5 százalékos hozam mellett kelnek el. Ez a nagyjából 3 százalékos különbözet az utóbbi időben folyamatosan megvolt" - mondta.

"A költségvetési célok nem a hitelszerződésekben, hanem a növekedési és stabilitási egyezményekben vannak rögzítve, ezért nem volt lehetőség az idei és a jövő évi hiánycél felemelésére. Ugyanakkor most nem kell olyan gazdaságpolitikát folytatnia a kormánynak, ami a Valutaalapnak és az EU-nak is elfogadható" - vázolta a mostani helyzetet a nemzeti bank első embere.

Érhetnek még pozitív meglepetések

Augusztusban még sokkal megosztottabb volt a Monetáris Tanács, akkor ketten emeltek volna a kamaton. Simor szerint akik mára megváltoztatták a véleményüket, azok jórészt azt értékelték kedvezően, hogy a kormány egyértelműen kiállt a jövő évi 3 százalék alatti hiánycél mellett. "Ettől azonban hazánk megítélése nem javult, csak annyit értünk el, hogy nem romlott" - tette hozzá.

A jegybankelnök szerint az elmúlt egy hónap kormányzati kijelentéseinek erejét akkor tudja majd értékelni a piac, ha ősszel megszületik a jövő évi költségvetés, és látszik az, milyen konkrét lépésekkel érhető el a tervezett deficit. Ez pedig akár újabb pozitív értékeléseket is hozhat a következő hónapokban, melyek már együtt járhatnak hazánk kockázati megítélésének érezhető javulásával.

Kamatkilátások: csak finom utalások

A kamat további alakulását illetően továbbra is keveset lehet tudni. A Monetáris Tanács tagjai egyelőre az inflációs kilátásokban látnak kockázatokat, ha ezek realizálódnak, vagy ismét romlik hazánk megítélése, akkor rákényszerülhetnek a kamatemelésre. "A devizaárfolyam gyengülése általában megjelenik bizonyos cikkek áraiban, de ez egyelőre nem látszik. A kereslet szűke egyelőre határt szabott a forintgyengülés miatt indokolható áremeléseknek" - világított rá az egyik inflációs kockázatra Simor.

"Most még úgy látjuk, hogy van reális esély az inflációs cél elérésére, ezért csak a végső eszközként akarunk a kamatemeléshez nyúlni. A jegybank ezzel is segíteni kívánja a magyar gazdaság fellendülését, vagy legalábbis nem gátolni azt" - mondta a kockázatokkal kapcsolatban az elnök.

A magyar bankrendszerrel kapcsolatban a jegybank vezetője elmondta: a hitelportfólió minősége nem javul, aminek egyik oka a frank erősödése. Ez nem veszélyezteti a bankrendszert, viszont visszafogja a hitelezési aktivitást.

Arra az újságírói kérdésre, hogy a kockázati megítélésünk jelentős javulása esetén elképzelhető-e a kamat csökkentése, Simor nem kívánt válaszolni, szerinte ilyen pozitív meglepetések esetén a Monetáris Tanácsnak újra mérlegelnie kell majd a helyzetet.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!