6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piacgazdaság körülményei között a vállalkozói szektor saját döntéseibe való erőszakos beavatkozás káros - mondta a jegybank elnöke azzal kapcsolatban, hogy a kormány a versenyszférában is kikényszerítené a béremeléseket. Az MNB első embere hozzátette: valószínűleg nem teljesült a tavalyi évre vállalat 3,8 százalékos hiánycél, de az elcsúszás nem csak az önkormányzatoknak volt köszönhető. Mfor.hu-tudósítás.

A hétfői ülésen már senki nem emelte volna tovább a kamatot a Monetáris Tanács tagjai közül - derült ki Simor András délutáni sajtótájékoztatóján. A jegybank elnöke kiemelte: a Tanács nem a havi inflációs adatok alapján dönt a kamat szintjéről, számukra az a fontos, hogy másfél-két éves időtávon hogy látják az árak alakulását.

Simor szerint káros a bérkommandó

A kormány az egykulcsos 16 százalékos személyi jövedelemadó bevezetésekor azt hangoztatta, hogy az új rendszerrel mindenki jobban jár majd. Ennek ellenére már hozzájuk is eljutottak azok a hangok, melyek szerint sokaknak csökkent a nettó bérük az adóváltozásoknak köszönhetően.

Éppen ezért a miniszterelnök a múlt héten a parlamentben jelentette be, hogy a kormány mindent megtesz majd azért, hogy érvényt szerezzen vállalásának, a versenyszférában is kikényszerítse a szükséges béremelést. Ennek keretében hétfőtől már ingyenes telefonvonalon lehet bejelenteni panaszát annak, aki úgy érzi, hogy rosszul járt.

"A piacgazdaság körülményei között a vállalkozói szektor saját döntéseibe való erőszakos beavatkozás káros" - mondta erre reagálva Simor András. A jegybank elnöke szerint egyébként a bérek decemberi alakulása inflációs szempontból kellemes meglepetés volt a Monetáris Tanács tagjai számára, a rendszeres bérek alakulásában tapasztalt 3 százalékos növekedés jóval alacsonyabb az egy évvel korábbinál és a jelek szerint kezd összhangban lenni az inflációs céllal.

Simor szerint csak akkor érhető el az árstabilitás, ha a bérek növekedése a jövőben is összhangban lesz az inflációval és a vállalatok teljesítményével, ennél nagyobb béremelés nem csak az inflációs célt, hanem a munkahelyek biztonságát is veszélyezteti.

Senki nem emelte volna tovább a kamatot

A hétfői ülésen egyébként két javaslat volt a Tanács előtt: egy tartásról és egy 25 bázispontos csökkentésről szóló, végül a tagok túlnyomó többséggel az előbbi mellett döntöttek - emelte ki Simor a sajtótájékoztatón.

"Sajnálatos tény, hogy Magyarországon hosszú évek óta magas az infláció, ez felveti annak kockázatát, hogy a várakozások nem a 3 százalékos cél közelében horgonyzottak, hanem annál feljebb" - érvelt a jegybankelnök. A jövővel kapcsolatban Simor kiemelte, hogy nincs belső inflációs nyomás, azonban a nyersanyagárak emelkedése miatti külső nyomás fokozatosan erősödik. "Számunkra is nagy kérdés, hogy hosszabb távon mik fognak igazán érvényre jutni az infláció alakulásában: a korlátozott belső kereslet leszorító hatása, vagy a nyersanyagárak felfelé mutató kockázatai" - mondta Simor András.

A döntés további részleteiről a jegybank elnöke annyit árult el, hogy ezúttal hazánk kockázati megítélésének alakulása semmilyen szerepet nem játszott. Egyébként novemberhez képest valamelyest javult a megítélésünk, azonban régiós összehasonlításban továbbra is gyenge.

"A jelenlegi ismereteink szerint az eddigi három kamatemelésnek elegendőnek kell lennie, hogy az inflációs pályát módosítsa. Ráadásul a jövő havi új inflációs jelentés és a kormány régóta ígért reformcsomagja miatt a Tanács tagjai most jobbnak látták, ha a további döntések előtt megvárják ezeket az új információkat" - vázolta fel a jövőt Simor.

Tavaly is szenvedtek a bankok

Az MNB-nek már vannak előzetes adatai a magyar bankrendszer tavalyi eredményeiről: a háztartási hitelek esetében például a 90 napon túli nemfizető hitelek aránya a 2009-es 7,7 százalékról 11 százalékra emelkedett a tavalyi év végére. A vállalati ügyfelek esetében hasonló tendencia volt megfigyelhető.

2010-ben a hazai bankok esetében 1400 milliárd forinttal csökkent a külföldi források állománya, emiatt a pénzintézeteknek csökkenteni kellett hitelállományukat is. Éves szinten a háztartási hitelek állománya 2,5 százalékkal, a vállalati állomány pedig 5,7 százalékkal csökkent. Az MNB előzetes adatai alapján a bankrendszer adózás előtti eredménye 73 milliárd forint volt tavaly a 2009-es 300 milliárd után.

Simor azt is kiemelte, hogy a jegybank legújabb, csütörtökön bemutatásra kerülő hitelezési felmérése szerint 2009 közepe óta már nem forráshiány miatt nem hiteleznek a hazai bankok és a tavalyi év közepe óta már a gazdasági kilátásokat is kedvezően ítélik meg. A hitelezés visszafogásának két fő oka, hogy nincs rendelkezésre álló tőkéjük és kockázati toleranciájuk romlott. "Ha változtatni akarunk a hitelnyújtó képességen, akkor a kockázati tolerancián kell változtatni és a jövedelemteremtő képességet kell visszaállítani" - szögezte le.

Valószínűleg elbuktuk a hiánycélt

"Minden olyan lépés, ami a jegybanki függetlenség képzetét a piacban kedvezőtlenül befolyásolja, kártékony, gátolja, hogy a nemzeti bank feladatainak megfelelően járjon el" - mondta Simor azzal kapcsolatban, hogy a parlament éppen hétfőn tárgyalja a jegybanktörvény módosítását, melynek értelmében a jövőben az Országgyűlés jelölhetné a Monetáris Tanács tagjait.

A jegybank elnöke újságírói kérdésre hozzátette: még ő sem tudja, kikkel kell együtt dolgoznia márciustól, hiszen négy tanácstag mandátuma is lejár.

"Nagy valószínűséggel nem teljesült a tavalyi évre vállalat 3,8 százalékos hiánycél, és nem csak az önkormányzatok miatt, hanem máshol is voltak elcsúszások. Ha most becsülnöm kellene, akkor 4,2 százalékot mondanék, de a pontos adatot hamarosan megismerhetjük" - mondta Simor András. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) éppen a múlt héten jelentette be, hogy az önkormányzatok a korábban prognosztizált helyett 57,7 milliárddal nagyobb hiányt halmoztak fel, amit nem tud kompenzálni a központi költségvetés 12,5 milliárdos terven felüli megtakarítása. A hiány többlete így 45,2 milliárd lehet, ami körülbelül a magyar GDP 0,17 százaléka.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!