4p

A monetáris lazítás a jelenlegi helyzetben nagyon kockázatos, tovább mélyítheti a recessziót, a monetáris politika mozgástere korlátozott - ismertette Simor András az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságának szerdai ülésén.

A jegybanki alapkamatot akkor lehet csökkenteni, ha az ország kockázati megítélése stabilizálódik, mondta Simor András. A jegybankelnök hozzátette: a magyar gazdaság továbbra is nagyon sebezhető, amin rövid távon nehéz javítani. Az államadósság hosszabb távon is viszonylag magas marad, az állampapírpiac továbbra sem működik kielégítően és Magyarország kockázati felára a legmagasabb a régióban.

Simor András kifejtette: az idén még mély recesszió lesz Magyarországon, 2010 a stabilizálódás éve lesz, és ezt követően indulhat meg a növekedés. Hozzátette: bár az MNB érzi a gazdasági szereplők kamatcsökkentési igényét, erre csak akkor van mód, ha a kockázati megítélés javul, stabilizálódik, és nem veszélyezteti a hazai pénzügyi rendszer biztonságát. Hangsúlyozta, hogy a banki hitelezési aktivitás növelésére a monetáris politikának nincs igazán befolyása, mivel a bankok nem a likviditáshiány miatt nem hiteleznek, hanem azért, mert saját forrásból próbálnak egyre inkább kihelyezni, és kockázatvállalásuk is szigorodott.

A jegybankelnök elmondta: a kormány intézkedései rövid távon megemelik ugyan az inflációt, de eltekintve az adóváltozások hatásától, a fogyasztói árak éves növekedési üteme középtávon a 3 százalékos inflációs cél alatt marad. Hozzátette: a legutóbbi és a tervezett kormányintézkedések azonban hosszabb távon hozzájárulnak a GDP arányos államadósság csökkenéséhez is, ami javíthatja az ország kockázati megítélését.

Simor András aláhúzta: a monetáris lazítás azért is kockázatos lenne Magyarországon, mert igen jelentős a hazai magánszektor felhalmozott devizaadóssága, ezen belül is a lakosság devizahitel állománya. Ha egy esetleges kamatcsökkentés után a forint árfolyama meggyengülne, akkor a lakosság devizaterhei megemelkednének - mutatott rá.

A jegybank elnöke arról is szólt, hogy jelenleg Magyarország kockázati megítélése kedvezőtlen, olyan országokkal került egy csoportba a kockázatok tekintetében, mint Kolumbia, Mexikó, Brazília, Dél-Afrika, Románia, vagy Horvátország, ahol nagyjából ugyanakkora a jegybanki alapkamat, mint Magyarországon. Az elnök szerint Magyarországon az a helyzet állt elő, hogy a fiskális mozgástér is korlátozott, az egyensúly-javító intézkedések ellenére az államháztartás nem tud anticiklikus politikát folytatni, átmenetileg az államháztartásban tett intézkedések még mélyítik is a hazai recessziót, hisz a költségvetés visszafogja beruházásait.

Nem igaz az, hogy a magyar bankrendszer külföldi tulajdonosai forrást vontak volna ki a hazai pénzintézetekből. A bankrendszer hitelezésének korlátait jelenleg nem a likviditás szűke, hanem a kedvezőtlen gazdasági kilátások és a kockázatvállalási hajlandóság visszaesése jelentik - húzta alá.

A fideszes honatyák, köztük Mádi László és Babák Mihály is arról szólt, hogy a túl magas kamatszint visszafogja a hazai vállalkozások hitelfelvételét, illetve azt kérdezték, az MNB milyen módon tudja segíteni a vállalkozások hitelellátását.

Király Júlia, az MNB alelnöke elmondta: a magyarországi bankok jelenleg nem likviditási problémával néznek szembe, hanem a kockázatvállalási hajlandóságuk jelentősen csökkent, és a külföldi forrásokhoz való hozzájutásukban is jelentkezik Magyarország magas kockázati felára.

Simor András kiemelte: míg a magyarországi bankrendszerben 100 betétként elhelyezett forintra átlagban 150 hitelként kihelyezett forint jut, addig a közép-kelet-európai országok átlagában ez a betét/hitel mutató 100/110, ebből is látszik, hogy a magyar bankrendszer külföldi forrásokból finanszírozza hitelkihelyezését.

Király Júlia elmondta: az IMF-hitelkeretből a nemzeti bankon keresztül a Magyar Fejlesztési Bank is kapott forrást abból a célból, hogy a Garantiqa Zrt. által adott hitelgaranciával kiegészítve a kis- és középvállalkozások hitelhez jutását segítse. 

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!