4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelenlegi időpont nem alkalmas arra, hogy az euró bevezetésének céldátumáról beszéljünk, hiszen választások előtt állunk, a következő kormány remélhetőleg a jegybankkal közösen kell, hogy meghatározza majd a stratégiát - mondta a hétfői sajtótájékoztatón az MNB elnöke. Mfor.hu-tudósítás.

A jegybank továbbra is arra számít, hogy a magyar gazdaság elhúzódó recesszióval néz szembe, sőt, az infláció is a korábban vártnál magasabb lehet idén és jövőre. Aggodalomra azonban egyelőre nincs ok, jórészt a maginfláción kívüli tételek okozzák a prognózis felfelé módosítását.

Egyetértésben a kormánnyal


"Ahogy arra korábban is számítottunk, a magyar gazdaság elhúzódó recesszióval néz szembe. Viszont a visszaesés összetétele változott: a nemzetközi konjuktúra kedvezőbben alakulhat a vártnál, a belső fogyasztás viszont a korábban vártnál is visszafogottabb lehet" - emelte ki Simor András, az MNB elnöke.

A növekedési előrejelzéseket tekintve a jegybank egyetért a kormánnyal: az idei évre a korábban várt 0,6 százalék helyett már csak 0,2 százalékos recessziót várnak, jövőre viszont változatlanul 3,4 százalékos növekedéssel számolnak.

Az infláció területén is ellentétes folyamatok zajlanak: a visszafogott belső kereslet árleszorító hatással van, amihez hozzájárul még a viszonylag magas munkanélküliség, melyben 2011 előtt nem is várnak érdemi elmozdulást a szakemberek. A beinduló globális fellendülés és a szabályozott árak korábban vártnál nagyobb növekedése viszont az infláció emelkedésének irányába hat.

A fentiek eredményeként változtatott inflációs pályáján az MNB: az idei évre a korábbi 3,9 százalék helyett már 4,4 százalékos pénzromlással kalkulálnak, jövőre pedig 2,3 százalék lehet az infláció szemben az eddig várt 1,9 százalékkal. "Az emelkedés túlnyomó részt maginfláción kívüli tételekhez kötődik, a számunkra releváns másfél-két éves időtávon továbbra is a 3 százalékos cél alatt maradhat az infláció" - emelte ki a jegybank első embere.

Euró: korai még beszélni róla

Simor András újságírói kérdésre elmondta: a jegybanknak nincs önálló véleménye az euróbevezetés várható időpontjáról, továbbra is azt támogatják, hogy a kormány és az MNB közösen határozzon a csatlakozás időpontjáról. Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn a parlamentben azt mondta: 2014 januárjában bevezethető az euró Magyarországon.

"A jelenlegi időpont nem alkalmas a céldátum kitűzésére, hiszen választások előtt vagyunk. Majd az új kormánynak kell meghatároznia stratégiáját, reményeink szerint ebbe a jegybankot is bevonja" - emelte ki Simor. A nemzeti bank elnöke ugyanakkor hozzátette: az euró bevezetésének feltételeit hazánk továbbra sem teljesíti.

"A válság bizonyos tekintetben, például a deficit és az infláció vonatkozásában közelebb vitt minket az euróhoz, más területeken, például a hozamfelárak és az árfolyam esetében viszont távolabb kerültünk a nemzetközi valutaövezettől" - hangsúlyozta a jegybank elnöke.

Simor András szerint az eurózóna tagjai talán az eddiginél is jobban oda fognak figyelni arra, hogy csak olyan országok kerüljenek be az övezetbe, melyek stabilan tudják teljesíteni a feltételeket, vagyis a fenntarthatóság szempontja várhatóan további hangsúlyt kap.

Lehet még tovább vágni a kamatot?


"Makrogazdasági, inflációs és növekedési szempontból továbbra is indokolt a kamatcsökkentés, a nemzetközi helyzet elbizonytalanodása kapcsán viszont csökkent a Monetáris Tanács mozgástere. További kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha ezt az ország kockázati megítélése lehetővé teszi" - szögezte le Simor.

Mindez azért lehet érdekes, mert a hétfői 25 bázispontos csökkentést sok külföldi elemző az utolsónak tartja, úgy vélik, hogy az év közepén akár a kamatemelési ciklust is megkezdheti a jegybank.

Az MNB elnöke kiemelte: nem tudják, nem is akarják megjósolni, csökkenthető-e még tovább a kamat, hiszen a Tanácsnak hónapról hónapra kell mérlegelnie a feltételeket. Ugyanakkor azt elmondta, hogy a következő időszakban továbbra is kiemelt figyelmet kaphat hazánk kockázati megítélésének változása.

"Az elmúlt hónapokban az látszott, hogy egyes eurózóna-tagok államadósságának fenntarthatóságával kapcsolatos kockázatok emelkedtek. Ennek hatásai hazánkra egyelőre korlátozottak voltak, de nem zárható ki, hogy a jövőben hazánk megítélésére is hatással lesz" - vélekedik a nemzeti bank elnöke.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!