Vannak dolgok, amiket másként csinálnék - értékelt a jegybank márciusban leköszönő elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Több energiát szánnék arra, hogy a szűken vett szakmai közösségen túl jobban megértessem a társadalom többségével és a politikával is, hogy miért fontos az árstabilitás Magyarországon. E nélkül egy ország nem válhat sikeressé - fogalmazott Simor András. A Magyar Nemzeti Bank elnöke hozzátette: erőteljesebben kellett volna fellépni a devizahitelezés ellen, ám ahhoz, hogy a devizahitel-állomány ne épüljön tovább, olyan eszközök kellettek volna, amelyek az MNB-nek nem állnak a rendelkezésére.
Hangosabban és többet kellett volna szólnunk, és többet kellett volna próbálkozni a befolyásolással - morális eszközökkel, a szavak erejével -, hogy felhívjuk az emberek figyelmét a kockázatra - hangsúlyozta Simor András, aki azonban megemlítette: a válság előtt sem a mostani kormányoldal, sem a mostani ellenzék nem szólalt meg kellő eréllyel, ahogy fogyasztóvédelmi szervezetek és elemzők sem. Ez azonban nem menti fel az MNB-t - fűzte hozzá.
A jegybankelnök az eredményekről is beszélt. Úgy véli, az elmúlt hat évben fontos és irányadó elemzések születtek (például inflációs előrejelzés, konvergenciajelentés), amelyek viszonyítási pontként szolgálnak az elemzők, befektetők és a piac számára. Új módszertanokat is bevezettek: végeznek stressztesztet és bevezették a stabilitási indexet. Javaslatokat is tett a jegybank a mindenkori kormányoknak arra vonatkozóan, hogyan lehet a gazdaságpolitika hasznosabb. Ilyen javaslat volt a forint árfolyamsávjának az eltörlése és a pozitív adóslista. A jegybankelnök kiemelkedőnek nevezte az EU-IMF-megállapodás 2008-as megkötését. Megemlítette, hogy a válságban folyamatosan új válságcsökkentő eszközöket vezettek be: például a deviza swap megállapodások a bankokkal, tartalékráta csökkentése, napközbeni átutalás megvalósítása. Kiemelte az egy- és kétforintosok bevonását, valamint a 200 forintosok cseréjét.
Kudarc és sikertörténet
A szakintézmények folyamatosan mérik a jegybank bizalmi indexét. Amikor támadások értek, akkor ez az index fikarcnyit sem romlott, az elmúlt hat évben tavaly volt a legmagasabb - emelte ki Simor András, aki elmondta: leköszönése után pihenni szeretne, mert "idő kell, hogy leülepedjen a sok por és sallang", hogy tisztábban lássa az elmúlt hat évet. "A politika sosem volt az én területem. Olyat szeretnék csinálni, ami örömet okoz. Amit kinéztem, az nem pénzkeresési, inkább karitatív jellegű tevékenység" - vallotta meg.
Gazdaságilag kurdarcos ország vagyunk, mégis sok sikertörténet van. Szeretnék hozzásegíteni bizonyos intézményeket ahhoz, hogy ezeket a sikereket jobban lássa a világ. Van már ötletem, a konkrétumokról később - fogalmazott Simor András.