5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdaság fontos eleme a független jegybank, engem esküm is ennek a függetlenségnek a megőrzésére kötelez. Ehhez pedig hozzátartozik a pénzügyi függetlenség is, az, hogy a jegybank maga határozza meg dolgozói fizetését - mondta a hétfői kamatdöntést követő sajtótájékoztatón a nemzeti bank elnöke. Az MNB vezetője hozzátette: a kormánynak nincs módja megváltoztatni a jegybanki vezetők fizetését, ugyanis ebben a tekintetben egyértelmű az Európai Központi Bank véleménye.

Orbán Viktor két héttel ezelőtt ismertetett 29 pontos akciótervének egyik eleme volt az állami szférában kétmillió forintos fizetési plafon meghatározása. Ezt a jegybankra is kiterjesztené a kormány, azonban a jelek szerint ellenállásba ütközik, ugyanis Simor András szerint ezzel sérülne az MNB függetlensége.

Csak 2013-tól lehet csökkenteni

"A jegybank függetlensége a gazdaság egyik fontos része, engem esküm ennek a függetlenségnek a megtartására kötelez. Ehhez pedig hozzátartozik a pénzügyi függetlenség, az, hogy az MNB maga választhatja meg munkatársait és azok fizetését" - mondta Simor a hétfői sajtótájékoztatón. Szerinte az MNB vezetése csak így vállalhat felelősséget a magas színvonalú szakmai munkáért.

Az MNB vezetőinek bérét kilenc éve éppen Orbán Viktor javaslatára határozta meg törvényben a parlament, ezt módosítani nem lehet, éppen ezért nincs mód arra, hogy tárgyalások kezdődjenek a kormánnyal - tette hozzá az MNB első embere. "A jegybank vezetése magasabb fizetéssel nem megvesztegethető, alacsonyabbal pedig nem büntethető" - szögezte le a szakember.

"A fizetésemhez nem, a törvényességhez viszont ragaszkodom" - hangsúlyozta Simor. Szerinte a kormány annyit tehet, hogy javaslatot tesz az általa kinevezendő következő jegybanki vezetés fizetésére, az viszont majd csak 2013-ban lép életbe.

"Ha a kormányfő úgy gondolja, hogy kilenc éve hibát követtek el, akkor módjuk van változtatni. Az viszont érdekes kérdés, hogy az előző jegybankelnök hatéves mandátuma alatt erre miért nem tettek javaslatot. A nemzeti bank függetlenségéhez az is hozzátartozik, hogy ne a kormány döntse el, melyik elnök dolgozik jól, és melyik rosszul" - véli a jelenlegi elnök.

Simor kifejtette: a jegybank vezetésének nincsenek ügyei, melyek elszámoltatásra szorulnak, szerinte minden ilyen politikai támadásnak ára van, melyet az ország lakossága fizet meg. Az MNB vezére hozzátette: eddig is fizetése egy részét jótékony célra ajánlotta fel, de ezzel nem kérkedett, nem propagandacélok vezérelték.

Hallgatás a kamatról

Hétfőn két javaslat volt a Monetáris Tanács előtt, az egyik a kamat tartásáról, a másik pedig egy 25 bázispontos csökkentésről. Végül túlnyomó többség szavazott a tartásra - ismertette a sajtótájékoztatón Simor. A jegybank elnöke az utóbbi hetek gazdasági folyamatairól elmondta: az első negyedéves felülvizsgált GDP-adat megerősítette a múlt havi inflációs jelentésben szereplő előrejelzésüket.



A kockázati megítélés szempontjából elég hektikus heteken vagyunk túl, a magyar eszközök értékelése nem csak abszolút értéken, hanem relatív mértékben is romlott - emelte ki az MNB elnöke. Szerint ehhez hozzájárultak a kormánypárti politikusok meggondolatlan nyilatkozatai is, a fundamentumokban ugyanis nem történt változás.

"Tekintettel az inflációs kilátásokra és a kockázatokra, a Monetáris Tanács változatlanul hagyta a kamatot. A jövőre vonatkozóan a tanács semmilyen jelzést nem kíván adni a kamat alakulását illetően" - emelte ki Simor. Ez azért is érdekes kijelentés, mert a zárómondat az utóbbi hónapokban még rendre úgy hangzott, hogy az inflációs kilátások és a kockázati megítélés függvényében van lehetőség további kamatcsökkentésre, ehhez képest ez a mai megfogalmazás visszafogottabb.

Orbán-csomag: kevés konkrétum, kockázatok

A miniszterelnök által felvázolt akciótervről újságírói kérdésre a jegybank elnöke elmondta: egyelőre kevés konkrétumot látni, ezért nehéz számolni. Gyakran például az is kérdéses, hogy egy-egy intézkedésnek milyen hatása lesz a makrogazdaságra. Emellett komolyak a megvalósítással kapcsolatos kockázatok.

"Egyelőre az látszik, hogy az idén valószínűleg rontja a növekedést a költségvetési szigorítás, 2011-re még nagyon nehéz előre látni, de érdemi, nagy hatással nem számolunk" - vázolta fel Simor. Szerinte fontos lenne, hogy a részletek minél előbb tisztázódjanak, lássuk, hogyan érhetők el a kitűzött célok. "Jó lenne látni például, hogy szedhető be 200 milliárd forint a bankadóból" - emelte ki.

"A bankok tőkehelyzete kielégítő, egy ilyen elvonás után is kielégítő lehet, bár nagyon különbözően hatna az adó az egyes bankokra" - mondta Simor. A reálgazdaságra viszont negatív hatással lehet a bankok megadóztatása, ugyanis jelenleg a hazai megtakarítások nem fedezik a hitelkihelyezést. "Az egyik legfontosabb kérdés, hogy fognak a jövőben tekinteni az anyabankok a magyar bankrendszerre, melynek jövedelmezősége nagyjából fele lesz a régiós átlagnak" - véli az MNB vezetője. Szerinte várhatóan magasabb áron juthatnak majd külföldi forráshoz a magyar pénzintézetek, illetve a forráselosztásnál is negatívan eshet latba a bankadó.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!