3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Monetáris Tanács hétfői ülésén a várakozásoknak megfelelően 6 százalék maradt az alapkamat. Simor András szerint amíg az inflációs alappályától nem tapasztalnak komolyabb eltérést, nem indokolt a módosítás. A jegybank elnöke örül, hogy a Széll Kálmán Terv kapcsán mind több részlet lát napvilágot.

A hétfői Monetáris Tanácsi döntést követően a jegybank elnöke ismertette a döntés hátterét, illetve válaszolt a gazdasági történésekkel kapcsolatos kérdésekre. Mint a jegybank elnöke elmondta, egyhangú döntés született a 6 százalékos alapkamat tartásáról, igaz más javaslat nem is volt a Monetáris Tanács előtt.

Simor András hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kamatszint fenntartása mindaddig indokolt, amíg a gazdasági folyamatok az inflációs jelentés alappályájával összhangban alakulnak. A jegybank elnöke újságírói kérdésre elmondta, hogy a márciusi maginfláció számukra is meglepetés volt, ám az MNB a fogyasztói árindexet helyezi a döntés középpontjába, amely ugyanakkor megfelelt a várakozásaiknak. Az elnök azt is jelezte, hogy az inflációs adat kapcsán voltak olyan tényezők, amelyek a várakozásaiknál jobbak voltak, ám olyan is – mint a maginfláció – mely meghaladta azt.


Simor András megerősítette az általa többször hangoztatott tényt, hogy a Monetáris Tanács nem havi adatok, hanem trendek alapján dönt. Egy-egy havi adat kapcsán a piac és a jegybank várakozása nem mindig esik egybe. Ha azonban az inflációs pályától tapasztalnak eltérést, akkor lépni fognak.

Így a jegybank figyelemmel kíséri az energiaárakat, és az élelmiszerárakat is, amelyek hatással lehetnek az árindexre. "Hasonlóképpen nem tudjuk magunkat függetleníteni a külső piaci körülményektől", véleménye szerint amennyiben az eurózóna perifériáján lévő országokban további romlás következik be, az alól Magyarország sem tudja kivonni magát.

A héttagú monetáris tanács most először ülésezett a márciusban megválasztott négy új külsős tag részvételével, márciusban csak három új tag vett részt a döntéshozatalban. Újságírói kérdésre Simor András azt mondta, hogy a kapcsolat az új és a régi tagok között harmonikus, igaz, egyelőre ismerkedési fázisban vannak.

A Széll Kálmán Terv egyre több részlete lát napvilágot – pénteken például a konvergencia programból derültek ki eddig nem ismertek – amelyet a jegybank elnöke üdvözölt. A terv részletes elemzésétől a jegybank elnöke eltekintett, ám azt hangoztatta, hogy az egyes intézkedéseket kapcsán a jegybank elemezni fogja a helyzetet és a várható következményeket. Simor András azt is örömmel vette, hogy a kormány a konvergencia programban az MNB által is előrejelzett inflációs és növekedési számokat határozott meg.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!