Ugyan a magyar ipar immár harmadik hónapja nő zsinórban, ami lassú, de biztos kilábalásra utal, viszont ha a számok mögé nézünk, akkor erős kettősséget láthatunk. Miközben a nagy autóipari beruházások termelővé válásával az exportra történő értékesítés folyamatosan emelkedik, addig a belföldi megállíthatatlanul csökken.
Olyannyira, hogy augusztusban 2009 óta nem látott mélypontot sikerült "elérni". Ráadásul folyó áron, vagyis az infláció hatását eltekintve.
Ha az inflációt is figyelembe vesszük, vagyis tisztán volumenindexet nézünk, akkor még elkeserítőbb a helyzet. A 2010-es átlagra vetített belföldi értékesítési volumenindexek 77,7 százalékon jártak augusztusban, ami négy éve a legrosszabb adat.
Az ipar exportra történő értékesítésében ugyanakkor egy hasonlóan meredek, sőt meredekebb, de ellentétes irányú tendenciát láthatunk. Igaz ugyan, hogy a nyers (eredeti) augusztusi adat önmagában kedvezőtlen lett, de a szezonális és munkanappal történt kiigazítás után továbbra is az elmúlt négy év egyik legerősebb adatát láthatjuk.
Audi-hatás: ha akarom, látom, ha akarom nem
Az elmúlt években megvalósult, illetve folyamatosan megvalósuló és üzembe álló hatalmas autóipari beruházásoknak köszönhetően a fenti trend nem igazán jelenthet meglepetést. Az azonban, hogy az Audi győri gyárának júniusi átadása még mindig nem vehető ki markánsan a KSH ipari statisztikai soraiban, kisebb meglepetés. Igaz ugyan, hogy Győr-Sopron-Moson megye augusztusi, nyers, éves termelési adatai 7,8 százalékkal nőttek (az országos nyers adat 1,4 százalékos visszaesést mutat), de ennél magasabb számokat ért el 7,9 százalékos bővüléssel Vas, 12,2-vel Heves és a "Mercedes-gyáras" Bács-Kiskun is 21,3 százalékkal.
A megyei ipari termelési lista másik végén Somogy (-13,4 százalék), Zala (-15,8 százalék) és Hajdú-Bihar található (-19,4 százalék) található.
A nyers termelékenységi adatok alapján a fontosabb ipari ágazatok közül csak a járműgyártás (+13,4), illetve a gépek, gépi berendezések gyártása tudott pozitív számot felmutatni augusztusban, a többi 15 ágazat mínuszos volt az előző évhez viszonyítva.
mfor.hu