4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Soha ennyi forint nem volt még forgalomban, mint most március végén. A rekordszintet az eddig publikált reálgazdasági adatok nem igazán támasztják alá.

Éves összevetésben 4,2 százalékkal nőtt márciusban a forgalomban lévő pénzmennyiség, derült ki a Magyar Nemzeti Bank március végi mérlegéből. A növekedés és a rekordszint azért meglepő, mivel a készpénzállomány változása viszonylag szoros korrelációt mutat a nominális GDP alakulásával. Hiszen egy gazdaság pénzkereslete két okból nőhet, vagy a reálgazdaság nő és a tranzakciók emelkedő száma nagyobb készpénzforgalmat tesz szükségessé, vagy az árak szabadultak el, és ugyanannyi tranzakciót magasabb árszínvonalon, nagyobb készpénzigénnyel lehet kielégíteni. A nominális GDP-változás pedig e két tényezőt foglalja magában, így érdemes azt a készpénzállomány változásával egy ábrán megjeleníteni.

Amint látszik, a várakozásainknak megfelelően egy-egy nagyobb sokktól eltekintve jól megfigyelhető a nominális GDP és a készpénzállomány változásának „együttmozgása”, azonban az elmúlt 12 évben kétszer is volt egy-egy jelentősebb „szétállás”. Az első hozzávetőlegesen a devizahitelek felfutásához kapcsolható, amikor jelentős mennyiségű pénz került be a gazdaságba külföldről, amit a nominális GDP változása nem tudott követni. A másik 2011 ősze és 2012 nyara közötti időszakra tehető, amikor - sok elemző szerint - az emberek a "lábukkal szavaztak" és az országkockázat növekedésére, a magánnyugdíjpénztári pénzek konfiskálására azzal reagáltak, hogy kivették a pénzüket a bankokból. Persze ezt a boomot a nyugdíjpénztári reálkamatok kifizetése is komolyan segítette, amit jól mutat, hogy a készpénzállomány az abszolút értelemben vett csúcsát 2012 januárjában érte el 2756,6 milliárd forinttal. Ezt az összeget csak most, idén márciusban sikerült meghaladni 2781,5 milliárddal.

Mire következtethetünk?

Persze, ahogy a mérnököknek tanítják, egy mérés nem mérés, így az is lehet, hogy a mostani kiugrás csak átmeneti lesz és visszakorrigál a következő hónapokban a készpénzállomány. Ezt akár a Matolcsy György jegybankelnöki kinevezésével kapcsolatos márciusi kisebb piaci elbizonytalanodásnak is lehet tulajdonítani, ami viszont úgy tűnik, áprilisra jelentősen mérséklődött.

Egy biztos, ha a készpénzállomány növekedése tartósan fennmarad, és azt nem a megugró infláció gerjeszti (márpedig a tegnap közölt 40 éves mélyponton lévő pénzromlás biztos nem indokolja), akkor a gazdasági növekedéssel, különösen annak a hazai fogyasztási komponensével kapcsolatban optimistábbak lehetünk.

Már mínuszos a jegybank saját tőkéje

Ahogy arra többször felhívtuk a figyelmet, február végére gyakorlatilag elfogyott a jegybank saját tőkéje, ami pedig a jövő évi költségvetést jelentős mértékben meg fogja terhelni. Bár ha az MNB Növekedési Hitel Programja teljes mértékben meg tud valósulni, akkor a jegybank idei évi vesztesége jelentős mértékben (40-50 milliárd forint) csökkenhet, de a kamateredmények miatt nem kerülheti el a mínuszt. Ez látszik is az MNB mérleg márciusi számain, hiszen a veszteség folyamatosan "égeti" a saját tőkét, aminek összege a tartalékokkal együtt így már mínusz 16,4 milliárd.

A hitelprogam bemutatásakor a jegybanki vezetők már tettek utalást arra, hogy az MNB kéthetes kötvényének állománya 4500 milliárdot tesz ki, amit a mostani statisztika is alátámaszt. A növekedés azonban ellentétes folyamatok eredője, hiszen a külföldiek állománya 164 milliárdra csökkent 405-ről, míg a belföldi állomány 4326 milliárdra nőtt 3979-ről. (A külföldiek mintha megérezték volna Patai Mihály eheti érveléseit, miszerint a hazai licenccel nem rendelkező bankokat nem kellene hozzáengedni ehhez az eszközhöz.)

Kevesebb pénze van a kormánynak

A kormánynak közel 1600 milliárd forintnyi pénze volt március végén az MNB-nél vezetett számláján. Ebből hazai fizetőeszközben 430, míg euróban 3,8 milliárd állt rendelkezésre. Ez utóbbi február végén még 4,7 milliárd volt, azóta azonban a kormány jenkötvényt törlesztett, valamint IMF-hitelt fizetett vissza március második felében.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!