3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénteken látott napvilágot a hazai bankrendszer eredményeit bemutató Magyar Nemzeti Bank által készített kimutatás. A részvénytársasági formában működő hitelintézetek még soha nem szenvedtek el ekkora veszteséget.

Az MNB kimutatása 2001 óta összesíti a részvénytársasági formában működő hitelintézetek eredményeit, amelyek összességében csupán néhány évben voltak veszteségesek. Igaz, a mínuszos időszakok döntően az elmúlt években voltak. Akkora veszteséggel azonban, mint amelyet a 2014-es esztendőben elszenvedtek, még soha nem kellett szembesülniük. A jegybank statisztikái szerint ugyanis 424 milliárd forint volt a bankok vesztesége, miközben a korábbi negatív rekordot a 2012-es esztendő jelentette majd kétszázmilliárddal kedvezőbb eredménnyel, akkor ugyanis 243 milliárd forint volt a szektor összesített vesztesége.

Ami a tavalyi évet illeti, tulajdonképpen a féléves számok már jelezték, hogy mire lehet számítani, hiszen az első hat hónapot követően közel 300 milliárd volt a bankok vesztesége. Ebben a hitelportfólió romlása mellett az elszámoltatási törvény, illetve az ahhoz kapcsolódó leírások játszottak szerepet. A bankok ugyanis a korábban tett nyilatkozataik alapján jórészt leírták az ezekből származó veszteségeket. Ezt jelzi, hogy az értékvesztés és a kockázati céltartalék változása soron összesen 776 milliárd forint szerepel, míg egy évvel korábban még csak 286 milliárdot írtak le.

Nem változtak jelentősen a hitelintézetek működési költségei: a 2013-as 692 milliárd forint után 686 milliárd forintot tettek ki tavaly.

A bankok kamateredménye sem változott szignifikánsan, a számottevően csökkenő kamatszint miatt a szerkezete azonban eltérő volt. A múlt évben 803 milliárd volt a kamateredményük összesen, míg egy évvel korábban ez 788 milliárdot tett ki. A kamatbevételeik jelentősen, közel 350 milliárd forinttal visszaestek, 1405 milliárd forintra. Ezt is meghaladta azonban a kamatkiadások csökkenése, amely 960 milliárdról 601 milliárdra esett vissza. A nem kamatokból származó eredmény a megelőző évi 31 milliárd forintról 99 milliárd forintra ugrott tavaly.

A hitelintézetek adófizetési kötelezettsége tavaly 77,5 milliárd forintot tett ki, több mint 10 milliárd forinttal kevesebbet a 2013-asnál.

Az összesített nettó hitelállomány 15 000 milliárd forint volt (ebből mintegy 6772 milliárd volt forinthitel, 8323 milliárd forintnyi pedig devizahitel) az előzetes számok szerint, míg 2013-ban 15 935 milliárd forint volt ez az adat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!