A kiszivárgott adatok szerint a Bundesbank a jövő esztendőre a hazai össztermék ideihez viszonyított 1 százalékos visszaesését jósolja, amelyre csaknem öt évtizede nem volt példa a németeknél. Csupán egyszer, 1975-ben, az olajválság következtében közelítette meg a recesszió a mostani mértéket az akkori NSZK-ban. Ekkor 0,9 százalékos visszaesést mértek.
Az előrejelzések szerint a jövő évben 1949 óta hatodszor lesz recesszió. A gazdasági fellendülés évei után a GDP első ízben 1967-ben esett vissza az előző esztendőhöz viszonyítva, majd 1975-ben és 1982-ben is leszálló ágba került a gazdaság. Az 1993-as esztendő - a német egység helyreállítását követő fellendülés után - ismét a recesszió éve volt, míg utoljára 2003-ban csökkent a GDP az előző évhez viszonyítva.
Várhatóan a munkanélküliség is nagyobb lesz 2009-ben a németeknél - a szövetségi munkaügyi hivatal szerint több tízezer, legkevesebb 30 ezer fővel.
A német kormány a pénzügyi válság nyomán elfogadott bankmentő, majd a rákövetkező konjunktúraélénkítő program meghirdetése után beismerte, hogy képtelen tartani azt a korábbi célt, amely szerint 2011-re új adósságok nélküli, kiegyensúlyozott költségvetést hoz létre.
A német parlament alsóházának költségvetési bizottsága pénteken jóváhagyta, hogy a német költségvetés kiadásai jövőre elérjék a 290 milliárd eurót, az eredetileg tervezett 283,2 milliárd helyett, és emiatt a hiány jövőre 18,5 milliárd euró legyen, vagyis 8 milliárddal több a korábban tervezettnél, és jóval magasabb az idénre tervezett 11,9 milliárdnál is. A növekmény a gazdaságösztönző intézkedések következménye lesz.
Angela Merkel kancellár egy vasárnapi nyilatkozatában azt jövendölte, hogy a jövő év Németország számára a gazdasági nehézségek, és ennek kapcsán a rossz hírek esztendeje lesz.