A Fitch Ratings hitelminősítő hétfői londoni kommentárja szerint az új lengyel kormánynak az alacsonyabb gazdasági növekedés miatt át kell értékelnie a költségvetési konszolidációs terveket, ha teljesíteni akarja a maastrichti konvergencia-előírások alapján kijelölt célokat. A Fitch szerint a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti jövő évi lengyel államháztartási hiánycél "derűlátó" - 4 százalékos - gazdasági növekedési várakozásra épül. A hitelminősítő közölte, hogy saját prognózisa 3,3 százalékos lengyel GDP-pluszt valószínűsít 2012-ben.
A Fitch londoni elemzői szerint ha Lengyelország "komolyan gondolja" a 3 százalék alatti hiánycél teljesítését, ahhoz az új kormánynak "drasztikusabb" költségvetési intézkedéseket kell tennie, és ez valószínűleg további kiadáscsökkentéseket tesz szükségessé.
A hitelminősítő szerint várható, hogy a Polgári Platform és a Lengyel Parasztpárt jelenlegi koalíciója jórészt teljesíti az idei évre kitűzött 5,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt a tavalyi 8 százalékos deficit után. Ez azonban részben egyszeri lépések eredménye lesz; ezek közé tartozik a magánnyugdíj-pénztári befizetések átirányítása az állami költségvetésbe - hangsúlyozták a Fitch Ratings londoni elemzői. A cég szerint a lengyel gazdasági növekedés lassulása és az euróövezeti válság lesodorhatja Lengyelországot a konszolidációs pályáról további - elsősorban az eddigieknél hangsúlyosabban szerkezeti jellegű - intézkedések nélkül.
A Capital Economics közgazdászai hétfői kommentárjukban azt jósolták, hogy a Polgári Platform választási győzelmét a "rendes üzletmenet folytatódásának jeleként" fogja üdvözölni a piac, azonban félő, hogy az "egyre erősebb külső ellenszélben" a lengyel gazdaság nagyobb mértékben lassul jövőre, mint ahogy azt a legtöbben várják.
A Polgári Platform választási győzelme elsősorban "a gazdasági sikeresség jutalma"; Lengyelország volt az egyetlen EU-tagállam, amelynek 2009-ben sikerült elkerülnie a recessziót, és gazdasági teljesítménye jelenleg 8 százalékkal haladja meg reálértéken a 2008-as szintet. A cseh gazdaság éves összterméke hozzávetőleg azonos a 2008-ban mérttel, a magyar gazdaságé pedig 6 százalékkal elmarad az akkori szinttől - fejtegetik elemzésükben a Capital Economics londoni közgazdászai.
Neil Shearing és William Jackson - az elemzés szerzői - szerint a lengyel gazdaság várhatóan továbbra is jobban teljesít majd közép-európai szomszédainál, nem utolsósorban azért, mert a másik kettőnél kevésbé nyitott, és ezért kisebb mértékben van kitéve az euróövezeti kereslet gyengülésének. A térségi túlteljesítés mértéke azonban jó eséllyel kisebb lesz, mint 2008-2009-ben volt, mivel - 2009-től eltérően - jelenleg nincs mozgástér a költségvetési élénkítéshez. A lengyel államháztartási hiány még mindig magas, és az államadósság-ráta közel jár az alkotmányban meghatározott plafonhoz, amelynek átlépése esetén költségvetési szigorítás válik kötelezővé - áll Shearing és Jackson hétfői elemzésében.
A szakértők szerint a Capital Economics még jövőre is 5 százalékos lengyel államháztartási hiányt jósol, ami csaknem 58 százalékra emelné a GDP-arányos államadósság-rátát, vagyis az adósság "veszélyesen megközelítené" azt a szintet, amelynek elérése "drámai" költségvetési szigorításra kényszerítené a kormányt. A devizaárfolyam-kockázatok miatt ráadásul a monetáris politika reagálási mozgástere is leszűkült, tekintettel a zloty gyengülésére és a lengyel háztartások magas devizaalapú jelzáloghitel-terheire.
Mindezek alapján a Capital Economics közgazdászai jövőre mindössze 1,5 százalékos növekedést várnak a lengyel gazdaságban, vagyis lassabbat a 2009-ben mért 1,7 százaléknál is. Jóllehet "ez nem katasztrófa", azonban a lassuló növekedés aligha jelent ideális hátteret a további szerkezeti reformokhoz, amelyek ahhoz lennének szükségesek, hogy Lengyelország "Európa ritka fénylő pontjainak egyike maradhasson" - áll a Capital Economics elemzésében.
MTI