4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jegybanki kamatcsökkentés esélye egyre kisebb, sőt szélsőséges esetben még kamatemelés is elképzelhető - fejtette ki véleményét Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Ennek okai egyértelműen a magyar gazdaság gyenge növekedési mutatói, ami miatt egyre erősödik a forint elleni spekuláció. Mfor.hu háttér.

Veszélyben a forint? (Mfor-montázs)

A spekulánsok azoknak az országoknak a valutáit támadják, amelyek gazdasági mutatói gyengék - mondta el az mfor.hu-nak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Nemcsak a forint gyengül látványosan, hanem a török líra és a dél-afrikai rhand is.

Ennek egyértelműen az az oka, hogy a magyar gazdasági növekedés kilátásai nem túl jók. Abban az esetben pedig, ha az európai gazdaság lefékeződik, akkor az is elképzelhető, hogy nálunk az idén semmiféle növekedés sem lesz.

Amennyiben a GDP-növekedés megáll, akkor komoly problémák lehetnek a költségvetési egyensúllyal, illetve a külkereskedelmi deficittel is. A magyar gazdaság helyzete törékeny, és egyre inkább úgy tűnik, hogy zsákutcába jutott a kiigazítási program.

Így nem meglepő, hogy a forint árfolyama az elmúlt napokban többször újabb (több hónapos) negatív rekordot döntött az euróval szemben, és csütörtökön átlépte a 266-os szintet. Az államkötvények hozama ezzel párhuzamosan emelkedik, és lassan már ötven bázispontos kamatemelés kezd beépülni az árfolyamokba.

Még kamatemelés is elképzelhető

A forint gyengülése szélsőséges esetben olyan mértéket érhet el, hogy fennáll a lakossági devizahitelek tömeges bedőlésének a veszélye. Nálunk azonban Amerikával ellentétben a kamatcsökkenés sem segít, az adósságállomány 55-60 százaléka ugyanis mára már devizában van, amire a forint kamatszintje nincs közvetlen hatással.

Ha sorozatban dőlnek be a lakossági jelzáloghitelek, akkor ez egy idő után oda vezethet, hogy a bankszektorban kisebb problémák jelentkezhetnek, egy ilyen folyamat ugyanis ronthatja a bankok eredményességét. Ez pedig - függetlenül a kormányzati kiigazító lépések eredményétől - külföldi leminősítést idézhet elő.

Természetesen ez egy szélsőséges forgatókönyv, és ennek a valószínűsége pillanatnyilag marginális. Ennek veszélye esetén a bankok számára a lakossági hitelek átütemezése járható út, ám természetesen ez is veszteségeket okoz a szektornak.

A kamatcsökkenési sorozat egyértelműen megtorpan, sőt szélsőséges esetben kamatemelés sem elképzelhetetlen. Az MNB mozgásterét a növekvő inflációs kockázatok is szűkítik.

Amennyiben a forint nemzetközi megítélése nem javul, akkor a következő kamatcsökkentésre őszig mindenképp kell várni. Kamatemelés kockázata csak abban az esetben merül fel, ha a külföldi befektetők jelentős tőkét vonnak ki az országból.

További negatív hatással járna az áfa-kulcsok emelése is: ebben az esetben 2010-ig az inflációs célkitűzés elérésére esély sem lenne, így akár 2009 közepéig fennmaradhat a jelenlegi 7,50 százalékos alapkamat.

Egyre rosszabbak a növekedési kilátások

Suppan Gergely szerint az idei gazdasági növekedési kilátásokat több tényező is beárnyékolja: a kedvezőtlenné váló nemzetközi konjunktúra miatt az export húzóereje csökkenhet, és a kedvezőtlenebb hitelfelvételi lehetőségek a vállalati beruházásokat is mérsékelhetik. Ráadásul a magyar gazdaság magas adószintje jelentős mértékben visszavetheti a külföldi beruházásokat. Másrészt a lakossági fogyasztás sem emelkedik a várt mértékben, mivel a tervezett fél százalékos reálbéremelést a gyorsuló infláció felemésztheti.

További gond lehet, hogy a lakosság növekvő törlesztési terhei csökkenő fogyasztás irányába mutatnak. A közösségi fogyasztás - főként önkormányzati oldalról - csökkenést mutat majd. A Magyar Nemzeti Bank azonban a jelenlegi helyzetben nem tud kamatcsökkentéssel a gazdaság segítségére sietni. Így a gazdasági növekedés csak a bázis hatásoknak lesz köszönhető. Ám ha a nemzetközi gazdasági helyzet radikálisan romlik, akkor komoly esélye lehet annak, hogy a magyar gazdaság 2008-ban stagnálni fog.

A kiigazítási program rossz úton halad

Ez a helyzet a kiigazítások rossz szerkezetét tükrözi. Az adóemelések, ezen belül a járulékemelések sokkal nagyobb növekedési áldozattal járnak, mintha a kiadási oldalt mérsékelnék ugyanekkora mértékben. Mivel az újraelosztó rendszer a jelenlegi szinten aligha tartható fent, érdemesebb volna a szociális kiadások szintjét csökkenteni.

A gazdasági növekedés két legfontosabb tényezője a munka és tőke; ezeken a területeken Magyarország egyre nagyobb hátrányban van. Nálunk a magas kamatok és a magas járulékok következtében kettős hátrány alakult ki a térség országaihoz képest. Elég csak arra utalni, hogy a mostani válságos helyzetben a cseh korona némileg erősödött, míg a zlotyi alig gyengült, hívta fel a figyelmet Suppan Gergely.

VMI

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!