"A kockázati tőkealapoknál nagy mennyiségű tőke áll majd rendelkezésre, amit szívesen is fektetnek be, azonban a legtöbb vállalatnak sokkal többre van szüksége, nem csak egyszerűen pénzre" - mondta el kérdésünkre Bruckner Zoltán, a Primus Capital ügyvezetője. Azt ő is hozzátette, hogy rövidtávon a kockázati tőke drágább, mint a banki forrás, hiszen a befektető magas megtérülést és tulajdonrészt kér a pénzéért, hogy a cég jelentősen gyorsítsa növekedését, értéke jelentősen növekedjen. A befektető így tulajdonrésze eladásakor realizálhatja a hozamát. Addig viszont maga is vállalja a közös munkát.
Nehéz helyzetben is megoldható a finanszírozás
"A legnagyobb különbség, hogy az alapok nehéz helyzetben is hajlandók tovább finanszírozni a vállalkozást szemben a bankokkal" - vélekedik Bruckner Zoltán. A szakember elmondta, hogy az ő alapjaikban a cégek többsége banki finanszírozás nélkül jutott el a több százmilliós árbevételig, és a teljesítmény elismerése, ha eljutnak oda, hogy a bankok is hajlandók vállalni a kockázatot.
További különbség, hogy a bankok legtöbbször nem fejlesztésre adnak pénzt, hanem a napi működésre, míg az alapok befektetéséből terjeszkedni is tud a vállalat. A Primus Capital például kifejezetten induló vállalkozásokra fókuszál, mint például a Funzine Média vagy az Intellio Kft., melyek a terjeszkedést tűzik ki célul.
"A kockázati tőke annak nem való, aki megélhetési szinten szeretne profitot elérni, nincsenek növekedési tervei" - vélekedik a szakember. Szeritne ezek az alapok egyfajta katalizátor szerepet is ellátnak, hiszen üzlettársként beleszólhatnak a cég fontosabb döntéseibe, a szükséges személycserékbe.
4-6 év az átlagos befektetési időszak
Gyakran elhangzik az az érv a kockázati tőkével szemben, hogy az ilyen alapok rövidtávú haszonszerzésre törekszenek, majd néhány éven belül túl is adnak a cégen. Bruckner Zoltán szerint azonban a magyar piac nem teszi lehetővé a gyors növekedést, ezért náluk átlagosan 4-6 éves befektetési idővel számolnak. "A válság akár másfél évvel is meghosszabbíthatja ezt az időt" - teszi hozzá a szakember.
A Primus Capital eddig elindított két alapjában jelenleg hat cég szerepel, melyekbe 200 ezer és egymillió euró közti összeget fektettek be. Ezek között van technológiai vállalat, médiacég, illetve biotechnológiai vállalkozás is. Az alap hátterét kizárólag amerikai befektetők állták.
"Nagyon nagy a magyar cégek tőkeigénye, de azt konkrétan nem tudni, kockázati tőkére mekkora az igény. A jelzések alapján azonban sokkal nagyobb, mint két éve" - emeli ki Bruckner Zoltán. A szakember hozzátette: ők heti három-négy megkeresést kapnak cégektől.
"A fentiek miatt valószínűleg az új Primus III. alap körülbelül 15 befektetési helyére is több mint tízszeres lesz a túljelentkezés a cégek részéről" - vélekedik Bruckner Zoltán.
Jön JEREMIE
Nyáron komoly felzúdulást váltott ki, amikor a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség eredménytelennek nyilvánította a JEREMIE-program első pályázati kiírását, melyen keresztül mintegy 35 milliárd forintnyi kockázati tőkéhez juthattak volna magyar kis- és középvállalatok. Azóta megjelent az új pályázati kiírás, az augusztus végi határidőig 18 alapkezelő jelentkezett.
A Primus Capital nagyrészt JEREMIE-pénzből tervezi elindítani harmadik alapját, mely összesen mintegy 6,5 milliárd forintot fektetne magyar vállalatokba. Kérdésünkre Bruckner Zoltán elmondta: a pénz 65-70 százalékát remélik az uniós programból, 30-35 százalékát pedig magánpiaci befektetők állják. Az eredményhirdetés október elejére várható, akkor derül ki, megkapják-e az igényelt összeget.
Az amerikai befektetők mellett a Primus III. alap esetében már sikerült bevonni magyar magánbefektetőket, egy külföldi befektetési alapot illetve egy magyarországi nyugdíjalapot is. "A tervek szerint körülbelül 15 cégbe fektetnénk. Konkrét döntés még nincs, de már van 2-3 cég, melyekbe szívesen beszállnánk" - emelte ki Bruckner Zoltán.
"Sok befektető esetében külön vonzerőt jelentett a JEREMIE-pénz, hiszen egy nagyobb alapban jobban eloszlik a kockázat, cégenként többet tudunk befektetni és - siker esetén - a nyereség is nagyobb" - hangsúlyozta a Primus Capital vezetője.
Beke Károly