5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kelet-Európa, így Magyarország ellen egy soha nem látott méretű spekulációs támadás zajlott le az elmúlt napokban – mondta el az mfor.hu-nak Farkas Róbert. A Raiffeisen vezető-üzletkötője szerint a Nyugatnak rá kell jönnie, hogy legalább akkora bajban van, mint térségünk, és kénytelen lesz segíteni. Úgy véli, bebizonyosodott: az Európai Unió közös érdeke, hogy az egész régió minél előbb bekerüljön az euróövezetbe, még ha ennek a feltételek enyhítése is az ára.

Az elmúlt héten egész Kelet-Európa, így Magyarország ellen is nagyon kemény támadássorozat zajlott le, állítja Farkas Róbert. Szerinte az Európai Uniónak fel kell fognia: az ő érdeke is, hogy ezek az országok ne kerüljenek ilyen nehéz helyzetbe. Az Európai Központi Banknak, ha tetszik, ha nem, meg kell védenie a kelet-európai valutákat, különben a nyugat-európai bankok is a csőd szélére kerülhetnek.

Hírekkel támadták térségünket


A Raiffeisen üzletkötője úgy véli, a régió elleni támadás színtiszta spekuláció volt. Érdemes lenne megnézni Kelet-Európa teljes hitelkitettségét, ami sokkal kisebb, mint az amerikaiaké. Az USA-ban a teljes hitelállomány - a lakosság, a vállalatok és az állam összesített hiteltartozása - a GDP 350 százalékára rúg, míg Magyarországon ez az arány csak a GDP száz százaléka, hívja fel a figyelmet Farkas Róbert. Tehát sokkal nagyobb az amerikai eladósodás, mint a kelet-európai. Ezért szó sincs arról, hogy nálunk nagyobb lenne a baj – sőt, szerinte ennek az ellenkezője az igaz.

A támadás részeként - állítja az elemző - hitelminősítőkkel megtámogatott nyilatkozatháború zajlott. Minden hírügynökség egy napon adta ki például azt a hírt, hogy Kelet-Európában problémák vannak a bankrendszerben. Szerinte furcsa, hogy ez mindenkinek ugyanazon a napon jutott az eszébe - ez arra utalhat, hogy valahol összehangolták ezeket a lépéseket.

A probléma most az, hogy Kelet-Európa nem tud pénzt kibocsátani. De mivel nyugat-európai bankok hiteleztek ide, ezért az EU kénytelen lesz segíteni, azaz készpénzt adni Kelet-Európának. Ennek a felismerésnek a jele - mondja Farkas Róbert -, hogy a zlotyi esetében már megindultak a tárgyalások az ERM II. rendszerhez való csatlakozásra. Összességében a régiónak minél előbb csatlakoznia kell az euróövezethez - bármi áron, még úgy is, ha enyhítik az euró tagság követelményeit, emeli ki Farkas Róbert.

USA: a fő kérdés a lakáspiac megmentése

Ami a tengerentúli helyzetet illeti, szerinte az amerikai gazdaság jelenleg két part közt van. Az új Obama-kormány - úgy látszik - tisztában van a probléma nagyságával és azzal, hogy sokkal súlyosabb a helyzet, mint azt korábban gondolták. Most egész pályás letámadással próbálja elhárítani a válságot, és rájött arra, hogy a bankrészvények megmentése nem az elsődleges szempont. (Még akkor sem, ha rengeteg ember nyugdíja ilyen papírokban van.)

A fő kérdés most már a lakáspiac megmentése, hiszen maga a válság is innen indult el. Barack Obama és csapata felfogta, hogy erre a pontra kell fókuszálni, és le kell csökkenteni a lakáspiaci turbulenciát. Lehetővé kell tenni, hogy azok, akiknek még megvan az állásuk, képesek legyenek fizetni a lakáshitelüket – az nyilvánvaló, hogy a törlesztés a munkanélkülieknek nem fog menni.

Tehát minden segítséget megadnak azoknak, akik még rendelkeznek jövedelemmel. Ezt - érvel a Raiffeisen üzletkötője - könnyen megteheti az amerikai kormány, hiszen a bankok a piaci könyvelés miatt ezeket a hiteleket jórészt már leírták veszteségként. Például ha valakinek volt 500 ezer dollár hitele, amit most levisznek 300 ezerre, akkor ez a banknak már nem jelent újabb veszteséget. Főleg azon hiteleket könyvelték már le egyébként, amelyeket a nagy pénzügyi innováció végén folyósítottak. (Ezeket nevezik kevés dokumentációjú hiteleknek.)

Tehát a lakáspiacon lehet a cunamit megállítani, és itt kell stabilitást elérni. Floridában vagy Kaliforniában már majdnem felére estek az ingatlanárak. Ott lehet adni-venni, és ehhez vannak már nagyon olcsó hitelek.

Farkas Róbert úgy véli, a bankok esetében pedig csak a részleges államosítás lehet a megoldás. Az amerikai bankokat ma már lényegében mindenki úgy árazza, mintha csődben lennének. De fel kell ismerni, hogy az egész gazdaság többet ér, mint a bankrészvényesek sorsa.

Már rengeteg pénz vár befektetésre

Tehát az USA-ban nagyon jó lépések történtek, amelyek rövidtávon mindenképp nagyon pozitív hatásokat válthatnak ki. Ehhez még érdemes hozzátenni, hogy 2007 októbere óta zuhannak a piacok, óriási a pesszimizmus, és mindenki készpénzt tartalékol. Vagyis ha a befektetők már nemcsak a kockázatcsökkentésre gondolnak, akkor már rengeteg pénz van arra, hogy befektessék.

Farkas Róbert szerint az Obama-csomag hatására ez a rengeteg pénz visszamegy a piacokra, és újra kockázatot vállal majd. Vagyis - teszi hozzá - mindent összevetve az amerikai részvénypiacok óriási emelkedés előtt állnak.

Európa ezzel szemben habozik - nagyon gyenge döntéseket hoznak a kormányok, ami nagy mértékben hátráltatni fogja a válság megoldását. Ez különösképp nehéz helyzetbe hozza Magyarországot és régiónkat, emeli ki az elemző.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!