A Standard & Poor's szerda este Londonban kiadott elemzése szerint a megerősítés a Budapestre nyilvántartott közepes befektetői - a hosszú futamú magyar szuverén adósi osztályzattal egyező - "BBB plusz", valamint a rövid futamú, "A-2" szintű, elsőrendű adóskockázati besorolásra érvényes.
A világ legnagyobb hitelminősítője szerint Budapest osztályzatai tükrözik a főváros szilárd gazdasági profilját, jó pénzügyi teljesítményét, valamint kényelmes likviditási helyzettel alátámasztott, megfontolt adósságkezelési gyakorlatát.
Az állam áll az adósság fele mögött
A főváros adósságállományának mintegy a fele mögött állami garanciavállalás áll, és mindegyik kölcsönszerződésre nem teljesítői keresztfedezeti záradékok érvényesek, ezért a budapesti adósbesorolások szorosan kötődnek a magyar szuverén adósosztályzatokhoz, áll az S&P elemzésében.
A hitelminősítő megjegyzi ugyanakkor, hogy a magyar főváros besorolására korlátozó tényezőként hat az a költségvetési rugalmatlanság, amely a magyarországi helyi és térségi önkormányzatok intézményi szabályozói keretéből, valamint a BKV-val kapcsolatos potenciális (finanszírozási) nyomásból adódik.
Budapestnek nagyon alacsony a saját adóbevétel-emelési kapacitása, és egyáltalán az a képessége, hogy hasznot húzzon saját gazdasági környezetéből, ami a város különleges gazdasági ereje és életképessége ismeretében különösen erőteljes korlát, áll az elemzésben.
Jól áll GDP-ben és alacsony a munkanélküliség
Az egy főre jutó GDP-érték azonban kétszerese az országos átlagnak, a foglalkoztatás és a termelési érték 80 százalékát a szolgáltatási szektor adja, a helyi gazdaságszerkezetből adódóan az átlagnál alacsonyabb a munkanélküliség, és a város a Magyarországra irányuló közvetlen külföldi befektetések 45 százalékát veszi fel, így Budapest egyedülálló pénzügyi és kereskedelmi központként továbbra is domináns szerepet élvez, áll a Standard & Poor's szerdai londoni elemzésében.
A működési bevételekhez mért adósságteher 2002 óta mérsékelten emelkedett, az akkori 39 százalékról 50 százalékra, az adósságszolgálati ráta pedig 1,9 százalékról 5,6 százalékra, de ez még mindig bőven a város törlesztési kapacitásain belül van.
Az adósság a jelentős középtávú beruházási program haladtával várhatóan tovább emelkedik, a város végrehajtó testülete azonban erőteljesen elkötelezte magát amellett, hogy ez a növekedés csak fokozatos legyen, így az adósságteher jó eséllyel 2010-re sem lép át a még kezelhető 60 százalékot, áll az S&P előrejelzésében.
A Moody's is optimista
A Moody's Investors Service Budapestről múlt héten kiadott éves elemzésében szintén azt állapította meg, hogy a magyar főváros költségvetési rugalmassága ugyan alacsony, pénzügyi teljesítménye viszont erős, és jó a likviditási helyzete. A Moody's az ország "legszilárdabb, legsokoldalúbb és legvonzóbb" gazdasági körzetének nevezte Budapestet, megjegyezve, hogy a főváros állítja elő a magyar GDP-érték 35 százalékát.
Ez a hitelminősítő is kiemelte, hogy Budapest adóssága tovább fog növekedni, ahogy a beruházási programok lendületbe jönnek, de az adósságállomány várhatóan Budapest törlesztési kapacitásán belül marad.