Németországnak mint az EU tagjának óriási érdeke fűződik a stabilitási és növekedési paktum hitelességéhez, amelyet, mint köztudott, egyesek nem vesznek túl komolyan. Ha pedig nem veszik komolyan, akkor kijelenthetem, hogy az euró egy napon bajba kerül, mind hitelességét, mind stabilitását tekintve - mondta a pénzügyminiszter pénteken parlamenti felszólalásában.
Az EU 1997-ben német követelésre elfogadott stabilitási és növekedési paktuma az euróövezeti tagság 1993-ra kidolgozott, úgynevezett maastrichti követelményeit cikkelyezte be és támogatta meg szankciókkal - egyebek közt azt a követelményt, hogy a tagországok államháztartási hiánya nem haladhatja meg a hazai össztermék (GDP) három százalékát. A paktumot, francia és német követelésre, 2005-ben annyiban enyhítették, hogy a túlzottdeficit-eljárás során részletesen vizsgálni kell a túllépés okait. E során el lehet tekinteni a közösségi büntetéstől, ha a túlzott hiánynak csupán ciklikus okai vannak, és a "határsértő" ország hiteles programmal és kilátással rendelkezik a hiány megfelelő csökkentésére.
Az Európai Bizottság januárban idénre 4,0 százalékos, jövőre 4,4 százalékos összesített államháztartási hiányt jósolt az euróövezeti országoknak az össz-GDP-hez képest, a tavalyi 1,7 százalékos hiány után. A brüsszeli bizottság szerint Németország hiánya az idén 2,9 százalékra, jövőre 4,2 százalékra nő a GDP-hez viszonyítva.Németország államháztartási hiánya tavaly a hazai össztermék 0,1 százaléka volt.
Az EU bizottsága egyre-másra hagyja jóvá a tagországok gazdaságösztönző programjait, így valószínű, hogy a hiány-előrejelzések hamarosan rontásra fognak szorulni, vélik elemzők.
Steinbrück megjegyzése után az euró 1,3460 dollárig gyengült a londoni bankközi piacon, és közép-európai idő szerint 11-kor 1,3465 dollárnál tartott, 0,0055 dollárral olcsóbban a csütörtöki későinél. Kora reggel 0,0057 dollárral drágább, a nyugat-európai értéktőzsdék nyitásakor 0,0033 dollárral drágább volt a csütörtöki későinél.
MTI/Menedzsment Fórum