"A jelenlegi rendszer arról szól, hogy a spanyol kormány megmenti a bankokat, miközben azok megmentik a kormányt" - vázolta fel Joseph Stiglitz. Szerinte a terv azért nem fog működni, mert ha Madrid felhasználja a 100 milliárd eurós keretet, akkor az újabb 10 százalékkal emeli majd meg a GDP-arányos államadósságot, ami már így is 80 százalék körülre várható az év végére a tavalyi 68,5 százalék után. Ez pedig azt jelentené, hogy Spanyolország egyre nehezebben tudna kilépni a kötvénypiacra, amivel veszélybe kerülhetne a lejáró adósságok visszafizetése. Ezeknek a majdan lejáró adósságoknak pedig egy jelentős része a spanyol bankoknál van, melyek az utóbbi időszakban az állampapírok elsőszámú vásárlói voltak.
"Ez voodoo-közgazdaságtan" - mondta Stiglitz még pénteken. "Ez nem fog működni és most sem működik" - tette hozzá a Nobel-díjas közgazdász. Joseph Stiglitz korábban Bill Clinton amerikai elnök gazdasági tanácsadója volt, régóta bírálója az európai válságkezelésnek, mivel szerinte a megszorításokkal nem lehet eredményt elérni. "Nem lehet tűzfalakat felállítani akkor, amikor közben kerozint öntünk a tűzre" - véli.
A szakember az európai válságkezeléssel kapcsolatban kijelentette: a közös eurókötvény az egyik olyan eszköz, ami működhet, emellett a közös pénzügyminisztérium lenne az igazi válasz Európa jelenlegi válságára. "Németországnak előbb-utóbb szembe kell néznie a nagy kérdéssel: kifizetik az eurózóna felbomlásának költségeit, vagy inkább vállalják annak árát, hogy egyben tartják a valutaövezetet? Szerintem az eurózóna felbomlásának költségei nagyobbak lennének, remélem ezt ők is belátják" - mondta Stiglitz.
mfor.hu