4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sorsdöntő napok előtt állhat az Európai Unió, könnyen lehet, hogy most dől el a közösség jövője. Az utóbbi napokban nem akar enyhülni az adósságválság továbbterjedésével kapcsolatos feszültség, egyre többen féltik Olaszországot és Spanyolországot a görög kórtól. Az is bebizonyosodott, hogy a piacnak konkrétumokra van szüksége, az európai politikusok semmitmondó nyilatkozatai nem nyugtatják meg a befektetőket. Mfor.hu-háttér.

Komoly teszt előtt Olaszország

Az elmúlt napokban elsősorban attól féltek a befektetők, hogy a görög adósságválság átterjedhet Olaszországra és Spanyolországra. Ezt már a múlt héten megelőzte egy komoly tőzsdei esés az olasz bankpapírok, illetve állampapírok esetében. A hét elején a CDS-felárakban is látszott a feszültség: a spanyol ötéves felár egészen 320 bázispontig emelkedett szerdára, míg az olaszok bedőlése ellen 286 bázispontos felárral lehetett biztosítást kötni.

Eközben a tízéves olasz kötvények hozama 6 százalék fölé emelkedett kedden, ami kulcsszint lehet, hiszen az eddig mentőcsomagot kapott országok esetében egyiknél sem fordult elő, hogy ilyen magas kamat után legyen visszaút (lásd: Olaszország: mi jöhet a 6 százalékos kötvényhozam után?). A fentiek miatt sokan arra gyanakodnak, hogy a 6 százalékos szint körül az Európai Központi Bank (EKB) is belenyúlhatott a piacba vevőként.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy Olaszország esetében nem működne az eddigi modell, hiszen az olaszok az eddigi három mentőcsomag esetén a finanszírozói oldalon álltak, most viszont eggyel kevesebb államnak kellene kifizetnie egy minden eddiginél nagyobb csomagot. Ráadásul ha az olaszok is hitelért folyamodnak, akkor jó eséllyel Spanyolország is bejelentkezne egy csomagért, a két gigantikus megmentés pedig már az Unió számára is komoly kihívást jelentene - írta keddi elemzésében Móró Tamás.

A feszültségek ellenére kedden viszonylag simán eladták az egyéves olasz kötvényeket, összesen 6,75 milliárd eurónyi papírra volt vevő. Az igazi kihívás azonban a szakemberek szerint csütörtökön vár Olaszországra, ugyanis most összesen 3 milliárd eurónyi öt- és tizenötéves kötvényt adnának el. A Bloomberg által megkérdezett szakértők szerint kulcsfontosságú lehet, hogy tudja-e a piacról finanszírozni magát Olaszország, illetve milyen hozam mellett.

A lózungok már nem használnak

Az Európai Unió vezetői is érzik a bajt, hiszen már hétfőn tízórás ülésen vitatták meg az adósságválsággal kapcsolatos teendőket az uniós pénzügyminiszterek. Az ülés után Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy készek újabb intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy megakadályozzák a válság továbbterjedését. Ez azonban nem nyugtatta meg a piacokat, ami a keddi pánikeladásokon is látszott.

A következő uniós válságértekezletet péntekre tervezték, azonban szerdán arról szóltak a hírek, hogy csak vasárnapra sikerült mindenkit Brüsszelbe csődíteni. Sőt, szerda délutáni hírek szerint egyelőre az is bizonytalan, lesz-e egyáltalán csúcsértekezlet, majd az esti órákban olyan információk szivárogtak ki, hogy összeülnek a potentátok, de csak a jövő héten. Az elemzők szerint az ülés nagy kérdése, hogy hajlandók lesznek-e az uniós politikusok végre konkrétumokkal előállni. A keddi nap ugyanis azt bizonyította, hogy a "Mindent megteszünk...." típusú nyilatkozatokra már nem kíváncsi a piac, konkrét intézkedéseket akar látni.

Az Unió hitelességének az sem tesz jót, hogy egyre-másra jelennek meg egymásnak ellentmondó információk a lehetséges második görög mentőcsomagról, kicsit úgy tűnik, mintha még az EU sem tudná, mit kezdjen a legproblémásabb országgal. Egyelőre annyi szivárgott ki, hogy a tavalyi 110 milliárd után újabb 85 milliárd eurót kaphat Görögország. A döntés lehetséges időpontjáról azonban először francia kormányzati források úgy nyilatkoztak, hogy szeptemberre várható, most hétfőn viszont egy brüsszeli forrás már július végére tette a megállapodás időpontját.

Nekünk sem mindegy, mi lesz Európa sorsa

Magyar szempontból sem mindegy, mire jutnak az Unió vezetői az adósságválsággal, hiszen az elmúlt napokban a svájci frank sorozatos csúcsdöntéseivel megtapasztalhattuk, mivel járhat a bizonytalanság. Kedden a nap első felében például több mint 233 forintot kellett fizetni az alpesi devizáért a piacon, ami sok százezer magyar háztartásnak teszi egyre nehezebbé a törlesztést.

"Az ország sokban függ az eurótámogatásoktól, ha a piac az olaszokat támadja, és annak a következményeit kicsit végiggondoljuk, akkor mi az EU-s források nélkül nem leszünk képesek kötelezettségeinket fizetni. Mi nettó értéken kapunk az EU-ból és nem adunk" - utalt az európai adósságválság magyar vetületére V_P keddi írásában.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!