3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is Svájc a legversenyképesebb ország, Magyarország pedig javított, az 52. helyre került az előző évi 58. helyről a Világgazdasági Fórum (WEF) csütörtökön megjelent felmérése szerint, amelyben 139 országot rangsoroltak.

Az előző felméréshez képest Magyarország 6 hellyel lépett előre, a két évvel korábbi vizsgálathoz viszonyítva pedig tíz hellyel ugrott feljebb a listán, a közép-kelet-európai térséget tekintve azonban továbbra is a középmezőnyhöz tartozik. A régió éllovasa Észtország, amely a 33. helyet foglalja el, utána Csehország következik a 36. helyen, és Magyarország előtt végzett Lengyelország, Szlovénia és Litvánia is.

A térségben Magyarország mellett Lengyelország javított a legnagyobb mértékben, az előző évi 46. helyről a 39.-re lépett előre. A legnagyobb visszaesést Szlovákia produkálta, 13 hellyel - messze Magyarország mögé -, a 60. helyre zuhant.

A gazdasági vezetők megkérdezésével készült felmérés szerint a szlovák üzleti élet fő problémái a nem kellően hatékony állami bürokrácia, a korrupció és a munkaügyi szabályozás hiányosságai. Magyarországgal kapcsolatban a megkérdezettek első helyen az adók szintjét említették, ezt az adózási szabályozás, majd a harmadik helyen a finanszírozás kérdése követte. A korrupció a negyedik.

A 12 szempont alapján összeállított úgynevezett globális versenyképességi index (GCI) szerint Magyarország leggyengébb pontja az innováció, erőssége pedig az egészségügy és az alapfokú oktatás.

A WEF vizsgálata szerint az üzleti erkölcsöt tekintve a lista utolsó ötödéhez tartozik Magyarország, a politikusokba vetett bizalom pedig rendkívül alacsony - ebből a szempontból Magyarország a 128. a 139-es listán. További jelentős gond az államadósság - Magyarország ebben a metszetben 123. -, nagy terhet jelent az állami szabályozás és viszonylag gyenge a befektetők védelme.

Ugyanakkor a lista első harmadába tartozik Magyarország egyebek között a közlekedési és a telekommunikációs infrastruktúra minőségét, a tőkeáramlás szabadságát és az exportpiacok kiterjedtségét tekintve.

Az összetett mutató, a GCI alapján összeállított lista elején nincs jelentős változás, továbbra is Svájc az első, az egykori listavezető Egyesült Államok pedig tovább veszített versenyképességéből, a 2.-ról a 4. helyre csúszott vissza, helyet cserélve Svédországgal. Az első tízből öt ország az Európai Unió tagja, az első húszban pedig tíz uniós tag van. Európa mellett Észak-Amerika és Ázsia tartozik az élbolyba, Kanada a 10., míg Szingapúr a 3. legversenyképesebb ország, Hongkong a 11., Tajvan pedig a 13. helyen áll a WEF idei rangsorában.

A genfi központú WEF 1971 óta működik, globális versenyképességi jelentését évente állítja össze, több mint 13 ezer gazdasági vezető megkérdezése alapján. A nemzetközi szervezet leginkább a davosi Világgazdasági Fórum kapcsán ismert, a kétévente rendezett találkozón a világ legbefolyásosabb politikusai, üzletemberei és tudósok vesznek részt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!