2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Svédországban fog tájékozódni a ciántechnológiát alkalmazó bányák működéséről Borbély László romániai környezetvédelmi miniszter, aki elmondta, hogy Finnországban is termelnek ki aranyat ezzel a technológiával.

A román közszolgálati televíziónak a miniszter  kijelentette, hogy az erdélyi Verespatakon (Rosia Montana) tervezett aranybánya-beruházás kapcsán környezetvédelmi miniszterként nem tehet egyebet, minthogy tiszteletben tartja az érvényben lévő európai jogszabályokat.

Rámutatott, hogy jelenleg Svédországban és Finnországban is termelnek ki aranyat ciántechnológia alkalmazásával, igaz, olyan helyeken - tette hozzá -, ahol nincsenek települések, de a valóság az - mondta Borbély -, hogy Európában jelenleg alkalmazzák ezt a technológiát.

A román szaktárca már 2007-ben felfüggesztette a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai-román vegyes vállalat által készített környezeti hatástanulmány jóváhagyási folyamatát, mivel a vállalat nem rendelkezik érvényes településrendezési engedéllyel. Borbély kijelentette, hogy amennyiben vállalat érvényes településrendezési engedélyt kap, akkor a romániai törvények értelmében folytatni kell a hatástanulmány engedélyeztetési procedúráját.

Borbély közölte, hogy már felvette a kapcsolatot svéd kollégájával, hiszen az északi országban jelenleg évente 4,5 tonna aranyat termelnek ki ciántechnológiával. Közölte, hogy svéd kollégájától meghívást kapott, így a helyszínen fog tájékozódni, miként működik ott a ciános aranykitermelés.

Borbély a ciántechnológia betiltására vonatkozó politikai kezdeményezéseket illetően elmondta, hogy magyarországi kollégáinak is elmagyarázta: könnyebb a betiltásról döntenie egy olyan országnak, amely nem rendelkezik aranylelőhelyekkel. Viszont Romániának, amelynek 300 tonna kitermeletlen aranya van Verespatak környékén, alaposabban meg kell gondolnia, hogy meghozza-e ugyanezt a döntést vagy sem.

Az RMGC Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szeretné megnyitni Verespatakon, ahol becslések szerint 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst rejlik a földben. A vállalat eddig 400 millió dollárt költött a projektre, amely 2007 óta leállt engedélyeztetési folyamat felfüggesztése miatt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!