A BDO közleménye ismerteti: Jeremy Newman, a BDO International vezérigazgatója fontos előrelépésnek tartja, hogy végre átfogó vita indult az érintett felek széles körének bevonásával arról, mit kell tenni azért, hogy a pénzügyi kimutatások auditálása és a könyvvizsgálati jelentések "betöltsék rendeltetésüket".
A világ 115 országában jelen lévő könyvvizsgáló és tanácsadó hálózat első embere a Zöld Könyvnek a koncentrációval és piacszerkezettel kapcsolatos megállapításai kapcsán elmondta: biztató jelnek tartják, hogy a Zöld Könyv kiemelt figyelmet fordít a könyvvizsgálati piac koncentráltságára, és a nagy tőzsdei cégek vizsgálatára szakosodott piaci szegmens szerkezetére.
"Régóta hangoztatjuk, hogy a könyvvizsgálói piac felső szegmensére jellemző koncentráció egészségtelen. Üdvözöljük azt a javaslatot, hogy a törvényhozóknak és a szabályozó hatóságoknak készen kell állniuk a könyvvizsgálói piac koncentráltságának kezelésére, mivel a piac önmagától nyilvánvalóan nem tudja megoldani ezt a kérdést" - mondta Jeremy Newman.
A Zöld Könyv megállapítja, hogy a tőzsdei cégek könyvvizsgálatainak 90 százalékát a tagállamok többségében a Big Four tagjai végzik, ami "rendkívül megnehezíti" más cégek piacra lépését, "még ha megfelelő kapacitással rendelkeznek is a nemzetközi könyvvizsgálati piacon történő működéshez".
A Bizottság arra figyelmeztet, "hogy az ilyen mértékű koncentráció a rendszerszintű kockázat halmozódásához vezet, és egy nagyobb vagy kritikus méretet elért cég bukása a "a teljes piacot magával ránthatja".
A Bizottság szerint úgy tűnik, hogy "egyes szerződésekben kifejezetten kikötik a Big Four könyvvizsgáló cégek alkalmazását, például amikor ezt pénzintézetek a vállalati hitelezés feltételéül szabják".
Baumgartner Ferenc, a BDO Magyarország könyvvizsgáló partnere a közleményben rámutatott: "A tőzsdei cégek könyvvizsgálata Magyarországon is a négy nagy könyvvizsgáló cégre koncentrálódik, a hazai arányok szinte teljesen megegyeznek a nemzetközi arányokkal. Az Európai Bizottság jogosan azonosítja problémaként, hogy ebbe a piaci szegmensbe nagyon nehéz bekerülni még akkor is, ha a kisebb könyvvizsgáló társaságok rendelkeznek megfelelő szakmai ismeretekkel".
A közlemény másik fontos üzenete Baumgartner Ferenc szerint az, hogy felveti a könyvvizsgáló cégek rotációjának lehetőségét. Ebben az esetben az EU Bizottság nemcsak azt tűzte ki célul, hogy a könyvvizsgáló cégeken belül a bejegyzett könyvvizsgálók rotációja valósuljon meg (bizonyos ágazatokban, szegmensekben ez ma is élő előírás), hanem azt, hogy a könyvvizsgáló cégek rotációja is kötelezővé váljon. Ez a bizottság véleménye szerint erősítheti a könyvvizsgálói piac dinamikusabbá válását, a teljesítmények javulását.
A BDO szerint fontos kiemelni még a bizottság kis- és középvállalkozásokra vonatkozó javaslatait, mivel a magyar piacon a vállalkozások darabszámát illetően a kis és közepes méretű vállalkozások a meghatározóak. E vállalkozások számára az adminisztrációs terhek csökkentését tűzték ki célul azzal, hogy a kötelező könyvvizsgálat helyett egy "korlátozott könyvvizsgálat" vagy "kötelező felülvizsgálat" javasolt, ami terjedelmében, mélységében kevésbé lenne részletes, mint a jelenlegi törvényi előírások szerinti gyakorlat - ismerteti a közlemény.
MTI