Ezek szerint a kiskereskedelmi értékesítés volumene 2011 szeptemberében és az év első kilenc hónapjában is az előző év azonos időszakának szintjén maradt; az egy hónappal korábbihoz képest - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint - a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott, tavaly szeptemberhez képest 0,3 százalékkal nőtt a naptárhatástól megtisztított adatok szerint.
Az NGM közleményében kiemelte a kiskereskedelmi termékforgalom szeptemberi, éves összehasonlításban 0,3 százalékos bővülését az augusztusi 0,4 százalékos növekedés után. Hangsúlyozzák azt is: amellett lett kedvező a szeptemberi statisztika, hogy a hónapban a forint jelentősen gyengült az euróhoz viszonyítva a nemzetközi gazdasági válság újabb hulláma miatt, ami az euróhitelesek fogyasztását nagymértékben, a frankhitelesek fogyasztását csak kisebb mértékben csökkentette.
Az NGM szerint a lakosság továbbra is óvatos és megtakarításait növeli, illetve hiteltartozásait próbálja mérsékelni, emiatt a fogyasztási hajlandóságuk egyelőre alacsonyabb.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára azt mondta: a "valóságos, nyers" adatok nézve kiderül, hogy tizedszázalékokkal ugyan, de szeptemberben az előző év szeptemberéhez képest nőtt a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon. Hozzátette: a válság ellenére, ha nehéz körülmények között is, de nagyságrendjét tekintve szinten maradt a fogyasztás, úgy, hogy az első háromnegyed évben 287 milliárd forinttal többet költöttünk, mint tavaly a hasonló időszakban.
A fogyasztást két fontos tényező húzta vissza, az egyik a devizahitelesek többletterhe, a másik pedig az élelmiszereket, a háztartási energiát és az üzemanyagokat sújtó, az átlagnál nagyobb infláció - hívta fel a figyelmet ezzel arra, hogy bár a fogyasztók ugyanannyi terméket vásároltak mint tavaly, de jóval több pénzt hagytak a pénztárakban.
Vámos György kiemelte: a háztartások erejét nagymértékben segítette az, hogy az új szja-rendszerben és a nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetésével több pénz maradt a zsebekben. E két intézkedés nélkül visszaesett volna a fogyasztás - hívta fel a figyelmet.
Szerinte minden nehézség ellenére van remény arra, hogy a karácsonyi forgalom legalább akkora legyen mint a tavalyi. Ehhez az kell, hogy a kormány a devizahiteleseknek újabb ígéretet, segítséget nyújtson - vélekedett.
MTI