4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztásszervező állam mai felfogásáról át kell térni a szabályalkotó állam kialakítására, fejtette ki az mfor.hu-nak Szanyi Tibor szocialista politikus. A képviselő szerint a Reformszövetség javaslatai a munkaadók és a tőketulajdonosok érdekeit szolgálják, és nem meglepő, hogy ebben a testületben a hangadók anyagilag érdekeltek a neoliberális politikában. A kérdés azért is érdekes, mert az SZDSZ és az MSZP közt folyó tárgyalásokon a liberális párt a Reformszövetség elképzeléseit támogatja.

"Magyarország a neoliberalizmus utolsó csatlósa" (Fotó: MTI)

A neoliberális gazdaságpolitika az egész világon megbukott, kivéve Magyarországot, ahol még az összes fontoskodó tanácsadó ezen az ágon környékezi meg a kormányt, fejtette ki lapunknak Szanyi Tibor, a Magyar Szocialista Párt parlamenti képviselője. Ezért szerinte kijelenthetjük, hogy mi vagyunk a neoliberalizmus utolsó csatlósa.

Neoliberális a Reformszövetség programja

Felhívta a figyelmet arra, hogy ha elolvassuk és rendszerezzük a Reformszövetség programját, akkor kiderül, hogy az egy klasszikus neoliberális filozófia alapján készült. Szerinte ennek a lényege, hogy jövedelemátcsoportosítást hajtunk végre a tőketulajdonosok javára, és ennek révén többletterhet rakunk a lakosság nagy többségének a vállára.

Ezt azon neoliberális dogma alapján tesszük, hogy ha jövedelmet csoportosítunk át, akkor az felpörgeti a gazdaságot, és ennek áldásai majd visszacsorognak a középosztályhoz, végül pedig a legszegényebb rétegekhez is. Ez egy komplett neoliberális világkép, amely 30-40 év távlatában "nem jött el" - egyszerűen megbukott, emelte ki Szanyi Tibor.

Magyarországon egyes jelekből úgy tűnik, hogy meglehetősen nagy a neoliberálisnak mondott Reformszövetség, illetve Bokros Lajos javaslatainak támogatottsága. (Az SZDSZ vezetősége  tegnap az MSZP-vel folytatott tárgyalások után kijelentette: reformelkötelezett kormánynak kell felállnia, a liberális párt részéről a tárgyalási alap a Reformszövetség programja - a szerk.)

Szanyi Tibor szerint azok állnak ezen elképzelések mögé, akiknek ez anyagilag megéri. Ők a Reformszövetség hangadói - közel sem lehet mondani rájuk, hogy forradalmi bizottmány lennének, sőt ellenkezőleg, a tőketulajdonosok és a munkaadók benne a főszereplők, hangsúlyozta a parlamenti képviselő.

Gyorsított privatizáció nyomott áron

A reformjavaslatok másik érdekes pontja, hogy mindegyikben szerepel a további privatizáció sürgetése. Szanyi Tibor szerint ez is a tőkeérdekek mentén mozgó javaslat, hiszen ki másnak állna érdekében, hogy a jelenlegi nyomott árakon szerezzen meg további állami javakat? A dolog pikantériája, hogy a privatizációt azok javasolják, akik később meg is vennék a felkínált tulajdont, érvel a képviselő.

Hozzátette: a neoliberális kor végén kialakult egy új felfogás, amely szerint az eddigi fogyasztásszervező állam helyett egy szabályalkotó és szabályozó államot kellene tető alá hozni. A fogyasztásszervező funkció révén különböző kedvezményekkel van irányítva, ki mit vásárol. De ilyen hatása van például a beruházási kedvezményeknek is, hiszen a maga módján ez is egyfajta vásárlás.

Szanyi Tibor szerint ebből ki kell szállnia az államnak, ehelyett világos szabályokra van szükség. A törvényeknek például garantálniuk kell, hogy a bankokkal kötött szerződések valóban egyenlő felek közt jöjjenek létre. El kell kerülni, hogy - mint fogalmazott - a bank profizmusával átverje az ügyfelet, mert olyan különbség van a két fél tudása közt, hogy a pénzintézet eddig ezt tetszőlegesen meg tudta tenni.

"Ettől az átoktól meg kell szabadulni"

A bankok megregulázására az első lépés egyébként már megtörtént: az Országgyűlés hétfőn elfogadta azt a javaslatot, melynek lényege, hogy a magyarországi pénzintézetek az eddiginél jóval korlátozottabban módosíthatják egyoldalúan a szerződési feltételeket a lakáshitelek esetében.

Folytathatjuk azonban a sort, gondoljunk csak arra, milyen egyenlőtlen rendszerek vannak a közüzemi szolgáltatóknál. Az ezzel való visszaélés megakadályozására szintén nagyon világos szabályokat kell alkotni, figyelmeztetett a képviselő.

Ilyen és sok más, most nem említett példa miatt gondolja Szanyi Tibor, hogy Magyarország a neoliberalizmus utolsó csatlósa. Ahogy fogalmazott: "Ettől az átoktól meg kell szabadulni, és személy szerint éppen ezért dolgozok az MSZP-ben".

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!