A Vote Leave (Szavazz a távozásra) nevű szervezet által szombaton közzétett listán mások mellett szerepel Michael Geoghegan, az HSBC nemzetközi bankcsoport volt vezérigazgatója, Tim Martin, az egyik legnagyobb brit pub- és szállodahálózat, a JD Wetherspoon alapítója, valamint Roger Bootle, a Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház vezérigazgatója.
A Capital Economics - a City egyik legnagyobb elemzőcége - egyebek mellett arról ismert, hogy tanulmányával megnyerte a Policy Exchange nevű konzervatív londoni gazdasági-társadalmi kutatóműhely által az euróövezet felbomlásának modellezésére néhány éve meghirdetett, negyedmillió fontos (százmillió forintos) díjjal járó pályázatot, négyszáz indulót maga mögé utasítva.
További cikkek »A Vote Leave kampánycsoporthoz csatlakozó gazdasági szakértők megalakítják a szervezet üzleti tanácsát, amelynek elnöke John Longworth, a brit üzleti vállalkozások hazai és külföldi érdekképviseletét ellátó Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) volt vezérigazgatója lesz.
Longworth március elején volt kénytelen távozni a BCC éléről, miután - a kamarai szövetség deklaráltan semleges álláspontjával szembekerülve - a szervezet éves közgyűlésén azt mondta, hogy Nagy-Britanniára "fényesebb kilátások" várnának, ha kilépne az Európai Unióból.
A Vote Leave üzleti tanácsának meghirdetett célja az, hogy szembeszálljon a brit nagyvállalati szektor vezetőinek jelentős többségével, akik több megnyilatkozásukban is a brit EU-tagság mellett érveltek. A Vote Leave fő érve az, hogy az EU-előírások hátráltatják a brit üzleti vállalkozások tevékenységét.
E hét elején a Brit Iparszövetség (CBI) azonban egy olyan tanulmányt tett közzé, amely szerint az évtized végéig akár százmilliárd font (40 ezer milliárd forint) veszteséget is okozhatna a brit gazdaságnak Nagy-Britannia esetleges távozása az Európai Unióból.
Az enyhébb és súlyosabb forgatókönyveket felvázoló 79 oldalas tanulmány szerint - amelyet a CBI megbízásából a PwC üzleti tanácsadó cég állított össze - Brexit esetén, vagyis ha Nagy-Britannia távozik az unióból, a nominális brit hazai össztermék (GDP) 2020-ban 3-5,5 százalékkal lenne alacsonyabb, mint abban az esetben, ha Nagy-Britannia továbbra is az EU tagja marad.
A PwC szakértőinek becslése szerint ez 55-100 milliárd font - háztartásonként 2100-3700 font - közötti nominális gazdasági veszteséget jelentene 2015-ös árfolyamokon számolva, elsősorban a Brexit okozta piaci-befektetői bizonytalanságok miatt.
A múlt hónap végén 198 brit, illetve Nagy-Britanniában tevékenykedő óriásvállalat - köztük a Vodafone, a Ryanair, a BP, a BAE Systems, az Airbus és a Goldman Sachs - vezetői álltak ki közös nyílt levelükben Nagy-Britannia EU-tagsága mellett.
A felhíváshoz, amely eddig a legnagyobb ilyen jellegű kezdeményezés a brit üzleti szektor részéről, a Londoni Értéktőzsde irányadó FTSE-100-as indexét alkotó száz legnagyobb tőkeértékű vállalat közül 36 vezérigazgatója csatlakozott. Érvelésük szerint a brit üzleti szférának a további beruházások és az állásteremtés érdekében korlátlan hozzáférésre van szüksége az Európai Unió 500 millió fős egységes belső piacához. Az aláírók szerint ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból, azzal elrettentené a befektetőket, munkahelyeket sodorna veszélybe, és az egész brit gazdaságot kockára tenné.
A brit kormány június 23-ára népszavazást írt ki a brit EU-tagság sorsáról.
A kormány és a kormányzó Konzervatív Párt azonban - az üzleti szférához hasonlóan - megosztott a kérdésben, és a kabinet több tagja is jelezte, hogy a hivatalos állásponttal ellentétben a Brexitre fog szavazni a júniusi népszavazáson.
Csatlakozott a Brexit-párti táborhoz Boris Johnson, London polgármestere, a Konzervatív Párt egyik legbefolyásosabb politikusa is, akit a brit sajtó egyöntetűen a 2020-ban esedékes következő parlamenti választásokon a kormányfői tisztségért már nem induló David Cameron miniszterelnök legesélyesebb utódjelöltjei között tart számon.
MTI