Az Út a munkába program, a rendszeres szociális segélyezés és a munkára ösztönzés forrásai jövőre meghaladják a 97 milliárd forintot - mondta a kormánypárti politikus a törvényjavaslatról, amelyet múlt szerdán kezdett tárgyalni az Országgyűlés. Hozzátette: mintegy 50 milliárd forintot fordítanak a munkára ösztönzésre, és ez a forrás 2009-ben arra lesz elegendő, hogy hathónapos átlagos foglalkoztatási időtartamra 6 órás munkaidőben 80-100 ezer ember dolgozhasson a 200 ezer rendszeres szociális segélyezettből.
A képviselő kifejtette: a szociális segélyezésre fordított források átcsoportosításával munkalehetőséget kínál a kormány ezeknek az embereknek az önkormányzatokkal és a kistérségekkel együttműködve.
Gúr Nándor az előterjesztés egyik fontos céljaként jelölte meg a munkára ösztönzés mellett minimum az általános iskolai végzettség megszerzését a segélyezetteknek.
A munkacsoport-vezető elmondta, nem szüntetik meg a rendszeres szociális segélyezés rendszerét, de leszűkítik az ahhoz való hozzáférést, és szeretnének minél több embert kiemelni a rendszerből.
A szociális és foglalkoztatási tárgyú törvények módosítása a segélyezési rendszert úgy alakítaná át, hogy a hangsúlyt a pénzbeli ellátások helyett az aktív eszközökre: a közfoglalkoztatásban és a képzésben, illetve a munkaerő-piaci programokban való részvételre helyezi át.
Az Országgyűlés által tárgyalt javaslat kiemelt célja, hogy munkára képes, de jelenleg tartósan munkanélküli személyek vegyenek részt valamelyik közfoglalkoztatási programban.
Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter korábban a finanszírozási rendszer átalakításáról azt mondta, hogy jelenleg a rendszeres szociális segélyek és a közcélú foglalkoztatás forrásainak mintegy 76 százalékát az előbbiekre fordítják. A jövő évtől viszont ennek aránya 49 százalékra csökkenés az összeg 51 százalékát a közcélú foglalkoztatásra lehet elkölteni.