3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Százmilliárdos nagyságrendű alárendelt kölcsöntőke juttatást kaphat a takarékszövetkezeti szektor az államtól, a takarékok most ugyanis tőkeproblémák miatt forrásaik 40 százalékát nem tudják kihelyezni - mondta Demján Sándor csütörtökön, Budapesten, a Szövetkezeti bankok és a kis- és középvállalkozások 3. európai fóruma keretében tartott sajtótájékoztatón.

Orbán Viktor miniszterelnök ezt megelőzően a fórumon bejelentette: szeretnének a magyar takarékszövetkezeteknek nagyobb szerepet szánni az ország pénzügyi vérkeringésében. Erre az Új Széchenyi Terv, az önkormányzati finanszírozás, az agrártámogatások közvetítése, valamint a pályázati rendszerek finanszírozása terén lát lehetőséget. Azoknál a takarékszövetkezeteknél, amelyeknél ez a "várható, fokozott aktivitás" tőkét igényel, a kormány készen áll arra, hogy hosszú futamidejű kölcsöntőkét biztosítson.

Mint azt az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöki posztját is betöltő Demján Sándor kifejtette, míg száz évvel ezelőtt 2.400 hitelszövetkezet működött Magyarországon, 43 százalékos piaci részesedéssel, ma már csak 5 százalék körüli a takarékszövetkezetek részesedése, ellentétes folyamat zajlott le, mint Európa más országaiban, ahol ezek a hitelintézetek 20-40 százalékkal részesednek a bankpiacból.

A takarékszövetkezetek a háztartási betétek piacából 18-20 százalékot hasítanak ki, ám tőkeproblémák miatt csak forrásaik 40 százalékát tudják hitelként kihelyezni, kénytelenek államkötvényekben és a bankközi piacon elhelyezni. Hangsúlyozta: fontos volna, hogy olyan szabályozók szülessenek, amelyek segítenék az uniós átlaghoz való felzárkózást, e nélkül ugyanis a takarékszövetkezetek nem tudják állni a versenyt.

Demján Sándor kiemelte, hogy  Magyarországon jól működő bankrendszer van, amelyet a válság alatt sem kellett kisegíteni, a takarékszövetkezetek likviditása pedig kiemelkedő volt.

Az újságírók kérdéseire elmondta: 270-280 forintos euró árfolyamot tart jónak a gazdaság számára, szerinte ennyi reális. Kifejezte azon reményét, hogy hamarosan a kiadások csökkentése is megkezdődik, amivel forrásokat lehet teremteni a termeléshez. A kormányfői PPP-vel kapcsolatos szerdai bejelentésére reagálva azt mondta: nem biztos, hogy helyes a PPP általános elutasítása. Hozzátette: ebben a konstrukcióban az autópályáknál érte Magyarországot kimutathatóan veszteség.

A válságadók tervezett bevezetéséről szólva úgy fogalmazott, hogy  amikor sem az EU, sem az IMF nem adott mozgásteret ahhoz, hogy Magyarország a növekedést ösztönözhesse, számítani lehetett arra, hogy különadó jöhet. Úgy vélekedett, ha választani kell annak következményei között, hogy nem tartjuk be a költségvetési hiányt vagy annak teljesítésére különadót vezetnek be, a vállalkozások az utóbbival még akkor is jobban járnának, ha az egész nyereségüket odaadják, mint ha 300-350 forint az euró.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!