3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel százmillió forintos leírásra számíthat két bank, az MFB és a Commerzbank a miskolci székhelyű Studió ’96 Rt. sikkasztó ügyvezetője miatt. Az eset igazolhatja a kis- és középvállalatoktól (kkv) óvakodó kockázati tőkebefektetők félelmeit - olvasható a Napi Gazdaságban. Nyugat-Európában a veszteségek egy részének átvállalásával vagy garanciaintézmények létrehozásával erősítik a kormányok a befektetők bizalmát.

Százmilliós összeget kell majd vélhetően leírnia az MFB-nek a bank egyik legkisebb tőkebefektetése után. A nyomdaiparban tevékenykedő miskolci Studió '96 Rt. 11 éve, stabil megrendelői háttérrel működik, egyebek mellett a Bosch gyárnak szállít. A társaságot a cég beruházási hitelezését intéző Commerzbank ajánlotta az MFB figyelmébe, amely másfél éves vizsgálat és két független audit után 2005 szeptemberében tőkeemeléssel 48 százalékos tulajdonrészt szerzett az évi 300-400 milliós forgalom mellett folyamatosan nyereséges vállalkozásban.

2006 tavaszán a cég házipénztár-állománya hirtelen 3 millió forintról 70 millióra ugrott, az MFB az ügyvezetőt felszólította a pénzmozgások rendezésére. A cégvezető azonban ennek nem tett eleget, ehelyett két tulajdonostársát is cserbenhagyva eltűnt, jelenleg is szökésben van. A Commerzbank azonnal érvényesíteni kívánta követeléseit, ekkor derült ki, hogy a cégvezető a társaság gépeit, autóit is elzálogosította magánhitelei mögé. Szökéséhez vélhetően az is hozzájárult, hogy a magánhitelezők is keresni kezdték.

Bár az eset kirívó (hiszen bűnügyről van szó), ám alkalmas arra, hogy a kis- és középvállalatoktól magukat távol tartani igyekvő kockázati tőkebefektetők, tőkealapok alapvető félelmeit igazolja - írja a Napi Gazdaság. A félelmek miatt elengedhetetlen az állami részvétel a tőkeszegény kis- és középvállalkozásokat célzó kockázati tőkebefektetések során - mondta a lapnak Tzvetkov Julián a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tőkebefektetéseit továbbvivő MFB Invest Zrt. vezérigazgatója. Anélkül ugyanis, hogy a kockázati tőkebefektetők, tőkealapok legalább részben biztonságban tudják befektetéseiket, aligha fektetnek be kicsiny cégekbe.

A kis- és középvállalkozások (kkv) tőkehelyzetének rendezését - az Európai Unió országaiban érvényes szabályozással összhangban - számos EU-tagország támogatja. Van, ahol a szektorba befektető tőkecégek és alapok első veszteségét (first loss) 15-20 százalékos mértékig átvállalják, másutt részben állami pénzekből felálló állami garanciaintézmények állnak a tőkebefektetések mögé. Tzvetkov Julián szerint a kialakulóban lévő magyar modell is ez utóbbi utat választotta. A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány és a Corvinus Zrt. által tavaly létrehozott Start Tőkegarancia Zrt. célja épp a fent említett garancianyújtás.

Az MFB Invest ugyanakkor - az egyedi tőkebefektetéseken túl - a lehető legrövidebb idő alatt hozzálát egy olyan kockázati tőkealap létrehozásához, amelynek fő célja épp a kicsiny, esetenként százmillió forint alatti fejlesztési tőkét igénylő vállalkozások támogatása lesz - áll a Napi Gazdaság cikkében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!