3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Áprilisban kerülhet az Országgyűlés elé a befektetési vállalkozások szabályozását szigorító törvény tervezete, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) javaslata szerint gyakoribbak lennének az ellenőrzések és emelnék a bírság maximális összegét is - mondta Orbán Gábor adó- és pénzügyekért felelős államtitkár pénteken a Kossuth Rádió 180 perc és az M1 Ma reggel című műsorában.

Az NGM csütörtökön bocsátotta társadalmi egyeztetésre a jogszabály tervezetét, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pedig szintén aznap közölte: több jogszabály-módosítást indítványoz a pénzügyi ellenőrzés szigorítása és a befektetők védelmének erősítése érdekében.

Orbán Gábor pénteken emlékeztetett arra, hogy a nemzetgazdasági tárcánál év eleje óta dolgoznak a jogszabályon, ami időszerűnek bizonyult.

A tervezett változtatások között említette, hogy öt helyett három évente legyenek ellenőrzések, emellett a Befektető-védelmi Alap önrész szabályozásán is szeretnének módosítani, növelni szeretnék a védett összeghatárt, és pontosítanák a jó üzleti hírnév fogalmát.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a vezetőknek személyes vagyonukkal kellene felelniük, és fel kellene emelni a maximális bírság összegét. Orbán Gábor kifejtette: az MNB jelenleg nem vizsgálja a könyvvizsgáló cégeket, a közfelügyelet az NGM-ben van, és tavaly a könyvvizsgálók csaknem fele el is bukott a vizsgálatokon, így ezen a területen is javasoltak változtatásokat.

Elmondta, hogy az MNB helyszíni ellenőr alkalmazását is javasolja, ezt össze kell hangolni a többi jogszabállyal, ezért van az egyeztetési folyamat.

Orbán Gábor szerint arra is figyelni kell, nehogy annyira megszigorítsák a rendszert, hogy a külföldi befektetési szolgáltatók nyerjenek teret a magyarországi piacon, "mert akkor végképp elveszítjük annak lehetőségét, hogy szabályozzuk azokat a szolgáltatókat, amelyek a magyar emberek pénzével ügyködnek" - fogalmazott.

Jelezte: azt is el kell kerülni, hogy a befektetési vállalkozások párhuzamos informatikai rendszereket működtessenek.

Világossá kell válnia, ki a tisztességes, és ki az, aki nem jogkövető magatartást folytat a piacon - emelte ki Orbán Gábor. Hozzáfűzte: a mostani "tisztulás" lehetővé teszi, hogy egy átfogó ellenőrzés keretében elkülönítsék azokat a cégeket, amelyek nem működnek tisztességesen. "A végén egy kóser pecsétet kapnak a cégek", a szabályozást pedig azért kell szigorítani, hogy a vállalkozások ezután se "térhessenek rossz útra" - fogalmazott Orbán Gábor.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!