Ellentétes hatások jellemezték a szezon végét a Balatonnál; miközben a külföldiek által a tó körül eltöltött éjszakák száma az idei év legmagasabb értékével, 5,7 százalékkal nőtt, addig a magyaroké 2,9 százalékkal visszaesett szeptemberben. Ez utóbbi az elmúlt 10 hónap legrosszabb adata.
Összességében – a belföldi és külföldi turistákkal együtt - a balatoni régió az év kilencedik hónapjában 1,1 százalékos pluszt tudott felmutatni, ami a legrosszabb a turisztikai régiók sorában. Országos szinten ugyanis a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 6,7 százalékkal nőtt. Ebből 5,8 százalék köthető a belföldiekhez, 7,3 pedig a külföldiekhez.
A régiók "versenyét" 15,5, illetve 14,6 százalékos szeptemberi bővüléssel Dél-Alföld, illetve Észak-Magyarország nyerte.
A balatoni régió lemaradása a teljes 2015-ös évre igaz. Míg ugyanis január és szeptember között összesen 6,4 százalékkal nőtt országosan a vendégéjszakák száma, addig a Balatonnál mindössze 0,1-gyel. És még igazából a Hévízen elmaradó orosz turistákra sem lehet fogni a gyenge teljesítményt, hiszen a belföldiek is mindössze 1,5 százalékkal töltöttek el több éjszakát a tópartján, ami országosan a legrosszabb régiós teljesítmény.
21 százalékkal kevesebb az orosz turista
A KSH statisztikája szerint egyébként a szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 14 százalékkal emelkedett szeptemberben egy év alatt.
A legjelentősebb küldő országok többségéből nőtt a kereslet. A legtöbb turistát küldő Németországból 2, az Egyesült Államokból 18, Csehországból 19, az Egyesült Királyságból 12 százalékkal több, viszont Ausztriából 11, Oroszországból 21 százalékkal kevesebb vendégéjszakát vettek igénybe.
A Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 13 százalékkal többet költöttek. A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján 2089 egység fogadott el pihenőkártyát, 932 millió forint értékben.
mfor.hu