Jóllehet uniós csatlakozásunk óta a tax free (áfamentes) boltok létjogosultsága lényegében megszűnt (az elhanyagolható mértékű amerikai vagy ausztrál turizmust nem számítva), egy Szlovákiában működő, magyar magánszemélyek tulajdonában lévő társaság mégis ezzel a kifejezéssel hirdeti magát. A taxfreeshop.sk oldalon ugyanis azt ajánlják, hogy áfamentesen juthatunk hozzá különböző ketyerékhez.
A fő profil a laptop: a honlapon több gyártó több típusa közül választhatunk, emellett hordtáskát, palmtopot vagy például MP3-lejátszót is vásárolhatunk (bár utóbbiak esetében a típus kiválasztásához már telefonon kell egyeztetni).
A hordozható gépek dominanciáját mutatja az is, hogy a társaság 2004-ben Pozsonyban megnyitotta első üzletét laptop.sk néven. Kérdésünkre, hogy van-e bármi közük a Magyarországon elterjedt laptop.hu bolthálózathoz, határozottan nemmel válaszoltak.
A bombaüzlet
A társaság azt sem volt hajlandó elárulni, hogy milyen mutatókkal rendelkezik. Indoklásuk szerint ugyanis már az a kérdés is üzleti titkokat feszeget, hogy jól megy-e az üzlet vagy sem. A cég mindazonáltal sikeresként hirdeti magát a honlapon, s ezen felbuzdulva - mivel a törzsközönség a magyarországi lakosság - az idén év elején webboltot is nyitott.
Hogy miben is rejlik a bombaüzlet, nem sikerült megtudnunk. A cég az áfamentes értékesítést ugyanis úgy ajánlja, hogy ahhoz nem kell más, mint egy uniós adószám. Ezt 24 órán belül kiállítja az APEH, s ezt követően nincs más feladatunk, mint rendelni és áfamentesen fizetni - állítja a vállalat. Ez így is van, azt leszámítva, hogy de facto ez egyébként is így történik.
Nem is akkora bomba
Uniós adószámot értelemszerűen csak társaságok válthatnak ki, magánszemélyek nem, vagyis az ajánlat - mint ahogyan ezt a laptop.sk is állítja - csak cégek számára elérhető. Ugyanakkor ha itthon vásárol egy cég laptopot (vagy bútort, autót stb.), akkor a termék áfáját utólag leírhatja, vagyis összességében ez a vásárlás is áfa nélküli.
A laptop.sk tehát összességében egy likviditási problémát old meg adómentes ajánlatával. Az áfát ugyanis itthon meg kell fizetni, s csak később jár vissza. Uniós kereskedés során viszont eleve áfamentes az értékesítés. (Normális esetben azért, hogy a beszerzett terméket a viszonteladó saját tagországában saját áfakulcsával növelten adja tovább a fogyasztóknak).
Eddig nem volt túl gyakori az efféle ügyeskedés - mondta az mfor.hu-nak Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérium helyettes szóvivője. Szabálytalanság nincs az ügyben, de kérdés, hogy kinek éri meg ez az üzlet.
Ha magánszemélyek rendelnek a cégtől, akkor az áfát mindenképp fel kell számolni, ami Szlovákiában 19 százalék. Ez - összehasonlítva a hazai húsz százalékos kulccsal - annyira azért nem csábító.
Elhallgatott kötelezettség
Az uniós adószámokkal kapcsolatban pedig egy igen fontos dolgot elhallgatott a laptop.sk. A feladat nem ér véget azzal, hogy igénylünk egy adószámot, aztán áfamentesen vásárolgatunk szerte az unióban.
Az áfamentes értékesítésnek ugyanis ára van. A közösségi adószámmal rendelkező társaságoknak negyedévente összefoglaló jelentést kell készíteniük a közösségen belüli ügyleteikről. Vagyis lehet, hogy az áfamentes vásárlással megspóroltunk egy áfafizetést és -visszaigénylést, ám a nyakunkba szakadt egy negyedévenkénti töltögetősdi.
F. Szabó Emese
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Harmincmilliárd forint jogtalan áfa után fut a hatóság
Kovács László tervei szerint alakulhat át az áfa
Csütörtökig kell nyilatkozniuk a közösségi adószámmal rendelkezőknek