A budapesti, "Új Európa kilátó" (Observatory on New Europe) konferencián közzétett elemzés szerint a térségbeli államok közül versenyképesség tekintetében Szlovénia vezet, rendre Csehország, Magyarország, Horvátország, Szlovákia, Lengyelország és Románia előtt.
A kutatásban részt vett a többi között a General Electric, az Enel, a Prysmina, a Cib Bank és az ING International.
A rangsor készítői a térségbeli országok infrastruktúráját, innovációs képességeit, oktatási rendszereit, üzleti környezetét, megbízhatóságát, strukturális reformjait, humánerőforrás-, illetve kutatás-fejlesztési beruházásait, valamint a pénzügyi rendszer fejlettségét vizsgálták.
Az elemzésben kiemelték: Szlovénia össztermékének kimagasló hányadát, 1,86 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, míg a rangsorban legrosszabbul teljesítő Románia esetében ez az arány csupán 0,47 százalék. Szlovéniában kiemelkedik a növekedési potenciál, az üzleti szabadság és a makrogazdasági stabilitás tekintetében is.
A tanulmány bemutatásakor Vladimir Dlouhy, a Goldman Sachs nemzetközi tanácsadója, korábbi cseh ipari miniszter elmondta: "Európa egésze nehéz idők elé néz 2012-ben, de ha a makrogazdasági fundamentumokat nézzük, akkor Közép-Európa, talán Magyarország kivételével, kedvezőbb mutatókkal rendelkezik a legtöbb euróövezeti államnál".
MTI