3p

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 22 országot felölelő tanulmánya megállapítja, hogy a FÁK tagállamainak kivételével a térség országaiban a külső kereslet csökkenése ellenére szolid ütemben nő a gazdaság, a munkanélküliségi ráták közelednek a válság előtti szinthez, a kockázatok azonban erősödtek. Az IMF az idén 2,3 százalékos, jövőre 2,5 százalékos magyar GDP-növekedéssel számol.

Az IMF pénteken tette közzé Közép- Kelet- és Délkelet-Európát vizsgáló tavaszi regionális tanulmányát (REI), amely kisebb eltérésekkel megerősíti a tavaly novemberi tanulmányban szereplő előrejelzéseket. A jelentés szerint a FÁK-országokban is fokozatosan javul a helyzet, a gazdaság zsugorodásának üteme a 2015. évi 4,25 százalékról 1,5 százalékra mérséklődik.

Tavaly ősz óta erősödtek a kockázatok, de a rizikófaktorok nagyjából ugyanazok mint korábban. Az euróövezeti és az amerikai gazdaság lelassulása, a globális pénzügyi feltételek szigorodása, több feltörekvő gazdaság tartós gyengélkedése gondot okozhat, ráadásul a politikai bizonytalanság és instabilitás erősödőben van a régióban. A jelentés szerint továbbra is támogató politikára van szükség. A legtöbb gazdaság számára változatlanul követendő a támogató monetáris politika és a középtávú fiskális konszolidáció kombinációja .

A vizsgált 22 országban az idén 0,9 százalékkal bővül a bruttó hazai termék. Ezen belül a kelet-közép-európai térség (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia) növekedési üteme 3,1 százalék lesz - áll az IMF tanulmányában.

A friss prognózis szerint a magyar bruttó hazai termék (GDP) reálértékben 2016-ban 2,3 százalékkal, 2017-ben pedig 2,5 százalékkal bővül. Az őszi prognózisban az idei évre még 2,5 százalékos növekedést jelzett előre az IMF. Az IMF úgy látja, hogy az idén átlagosan 0,5 százalékkal emelkednek a fogyasztói árak, de az év végére az infláció üteme eléri az 1,2 százalékot. 2017-re 2,4 százalékos inflációt várnak a tanulmány készítői úgy, hogy az év végére a ráta már 2,6 százalék lesz. Az őszi prognózis még 2,3 százalékos inflációval számolt 2016-ra.

Bankjegyek női portrékkal

A folyó fizetési mérleg GDP-hez viszonyított aktívuma az ősszel prognosztizált 5,0 százalékkal szemben 5,4 százalék lesz az idén, jövőre pedig 5,2 százalékra mérséklődik. A GDP-hez viszonyított teljes külső adósság a legfrissebb előrejelzés szerint a tavalyi 100,4 százalékról az idén 96,4 százalékra, jövőre pedig 87,8 százalékra csökken. Az államadósság az idén a GDP 74,8 százalékára, jövőre pedig 74,5 százalékára csökken.

A pénteken ismertetett adatok szerint a teljes belföldi kereslet reálértékben az idén 0,4 százalékkal bővül, jövőre pedig 2,6 százalék lesz. A személyi fogyasztás idei növekedési ütemét a korábbi prognózissal megegyezően 2,6 százalékra teszi az IMF. Az export 2016-ban 6,5 százalékkal nő 0,3 százalékponttal alacsonyabb ütemben mint ősszel prognosztizálták, jövőre pedig 6,3 százalékkal emelkedik - áll az IMF tanulmányában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!