Számos elemzés jelent meg II. Erzsébet 90. születésnapja alkalmából a királynő vagyonát illetően. A Brand Finance stratégiai tanácsadó cég adatai szerint óriási vagyonnal rendelkezik az uralkodó. Becslésük szerint 20 milliárd font, vagyis közel 29 milliárd dollár értékről van szó. Ez pedig akkora vagyon, amivel a világ 25 leggazdagabbja közé sorolható a királynő. Olyan neveket találunk mögötte, mint a magyar származású tőzsdeguru, George Soros (Soros György), a Microsoft korábbi vezérigazgatója Steve Ballmer, vagy a számítógépgyártó vállalat névadó lapító, Michael Dell.
Vilmos herceg és Kate Middleton esküvője erősítette a monarchia népszerűségét
A királynő vagyona azonban jelentős részben olyan eszközökben van, amelyeknél rendkívül nehéz egzakt értékbecslést adni. Így például a királyi paloták és egyéb ingatlanok, a koronázási ékszerek vagy éppen a királyi műkincsgyűjtemény értékének meghatározása meglehetősen szubjektív.
Ráadásul ezek a vagyonelemek egy jó része hivatalosan nem is II Erzsébet nevén vannak, hanem a Crown Estate nevű szervezetnél, amely kezeli és felügyeli őket. Az így szerzett bevételek vándorolnak a királyi kincstárba. Tavaly például ezek az eszközök 410 millió dollárnak megfelelő jövedelmet hoztak, amelyből a hatályos törvények szerint a királynő 15 százalékkal rendelkezhet, a Sovereign Grantnek nevezett juttatás így 55 millió dollárnak (37 millió fontnak) felelt meg.
Ebből a szempontból tehát a királynő nem tekinthető olyan gazdagnak, sőt még csak milliárdosnak sem. A Sunday Times, amely a 300 leggazdagabb brit listájának összeállításakor a személyes tulajdont és a rendelkezésre álló jövedelmet összegezte „csupán” 489 millió dollárra becsülte a királynő vagyonát, amellyel kiszorult a 300 leggazdagabb brit közül.
Ugyanakkor, ezen lista kapcsán is voltak akik megjegyezték, hogy nagyon nehéz még megközelítőleg is értékelni a királynő 9 rezidenciáját, köztük a Windsor Kastélyt, vagy éppen az uralkodó ékszereinek árát.
A Crown Estate-től származó 55 millió dollár (37 millió font) ráadásul korántsem szabadon elkölthető pénz, hiszen ebből kell fedezni a rezidenciák fenntartását és alkalmazottak bérét, de a királyi család biztonságát szolgáló személyi és tárgyi eszközöket is. Szintén ez az összeg szolgál arra, hogy a reprezentatív és esetlegesen magán jellegű utazásait finanszírozza. Mielőtt azonban sűrű könnyeket hullajtanánk II. Erzsébet sanyarú anyagi helyzete miatt, érdemes megjegyezni, hogy királynőként éves fizetés illeti meg. Ez pedig a világ egyik legmagasabb fizetése, hiszen 16 millió font (közel 23 millió dollár).
Ők a legjobban fizetett cégvezetők
Érdemes azt is megjegyezni, hogy a királynő 1992-ig mentesült az adófizetés alól, 1993-ban viszont az ő jövedelmeinek egy része is adókötelessé vált. Igaz, pont a legnagyobb tételt jelentő Sovereign Grant az, amely után továbbra sem kell adót fizetnie.
mfor.hu