4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az APEH Top 100-as listájának első helyezettje a Mol, de kiemelt helyen szerepel a rangsorban az Audi és a Philips is. A pénzügyi szektorban az OTP, a CIB és az MKB vitte a prímet. Az adóhivatal a száz legnagyobb magyarországi vállalkozás rangsorát, valamint régiónként a húsz-húsz legjobb gazdálkodó árbevételi adatait tette közzé.

(Mfor-montázs)

Az első ötven helyezettől származik az értékesítés nettó árbevételének több mint ötven százaléka, míg az első száz helyezettől a 71 százaléka, derül ki az összehasonlításból. Az exportnál az első ötven helyezett több mint nyolcvan százalékot, az első száz pedig csaknem 93 százalékot ér el. A ranglistás nagyvállalkozások az adófizetési kötelezettségeik teljesítésében is az élen járnak.

Nyerő a kőolaj-finomítás


A felmérésből kiderül, hogy a társaságiadó-bevallás benyújtására kötelezett vállalkozások száma 2005-ben országosan 326 ezer, míg 2006-ban 316 ezer volt. Az értékesítés nettó árbevétele alapján készült listát a Mol vezeti, de benne van a Top 10-ben a Tesco, a Suzuki és az Audi is, akárcsak a GE és a Philips.

A három-négy domináns szakágazat, amelyben a 100 legnagyobb vállalkozás tevékenykedik, a kőolaj-finomítás, a járműgyártás, a posta és a távközlés. A TOP 100 foglalkoztatja továbbá a hazai munkavállalók mintegy egynegyedét. Közülük 57 cég foglalkoztat több mint ezer főt, ebből tizenkét vállalkozásnál a dolgozók száma meghaladja az ötezret.

Az elért sikerek ellenére a nagyvállalkozói kör még nem ágyazódott be teljesen a magyar gazdasági rendszerbe, hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Ezért az sem jellemző, hogy a nagyobb cégek húznák a kis- és közepes vállalkozásokat.

Bankok versenye

A pénzügyi szektor rangsorát a mérlegfőösszeg alapján állapították meg, ennek alapján került az OTP az első helyre. Szintén előkelő helyen végzett a CIB, az MKB, az Erste Bank és a Raiffeisen is.

A régió top 20-ban olyan neves cégek értek el dobogós helyezést, mint a Pick, a Borsodchem vagy az EON. Észak-Magyarországon első lett a Tiszai Vegyi Kombinát, Észak-Alföldön a TIGÁZ, míg Nyugat-Dunántúlon az Audi vitte a prímet. Közép-Dunántúlon a Philips, Közép-Magyarországon pedig a MOL vezet.

A régiók szintjén a gazdasági társaságok három csoportját tudjuk elkülöníteni, ezek egyikében valamennyi gazdasági mutató meghaladja az országos átlagot – ez jellemzi a közép-magyarországi régiót. A másik csoportban néhány kiemelkedő tétel (például Nyugat-Magyarországon az export) játszik szerepet, s vannak olyan régiók, így például a dél-magyarországi, ahol egyetlen gazdasági mutató sem számít kiemelkedőnek, mutatott rá Parragh László.

Terítéken a 2009-es adóváltozások

Veres János pénzügyminiszter visszatekintése szerint tavaly az ország jelentős lépéseket tett az államháztartási egyensúly korrekciójára, a fekete- és a szürkegazdaság visszaszorítására. A bekövetkezett változások negatív vetületeiről sem szabad azonban megfeledkeznünk, így például - a kormány államháztartást átalakító lépései miatt - kétségkívül lassult a gazdasági növekedés, a csökkenés azonban szerencsére nem a reálszférában következett be, közölte a tárca vezetője.

Veres kiemelte: hazánk kellő hatékonysággal használta fel az uniós forrásokat. A 2009-es adóváltozásokról szólva elmondta, hogy már a tavaszi ülésszakon a parlament elé akarják terjeszteni a tervezetet. Addig is széleskörű társadalmi párbeszédet kívánnak folytatni az adókkal kapcsolatban. 

A 2007-es év számos változást eredményezett az APEH-nél, mutatott rá Szikora János, az adóhivatal elnöke. Egyre szélesebb teret kapott az elektronikus bevallási rendszer, amellyel szerinte technikailag a világ élvonalába kerültünk.

2007. január elsejétől az eddigi 23 helyett hét területi igazgatóságot alakított ki az adóhivatal, ezenkívül létrehozták a Kiemelt Adózók Igazgatóságát.

A kiemelt adózók körébe tartoznak a részvénytársasági formában működő bankok és biztosítók, a csoportos áfa-alanyiságot választó társaságok, valamint a legnagyobb adózók, így a top 100 listán szereplők is, mutatott rá Juhász István igazgató. Átalakult továbbá a Központi Hivatal struktúrája is, valamint megtörtént a Szerencsejáték Felügyelet és az Illetékhivatalok integrálása.

A szolgáltatások terén szintén jelentős bővítéseket szeretne az APEH. Eddigi jelentős eredmény ebben a tekintetben, hogy az adózók kilencven százalékos sikerrel tudták felhívni az adóhivatalt az év végi adatok alapján.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!