A lapunk által feltett kérdésre - "Tervezi-e hitel felvételét a jelenlegi válságban?" - olvasóink kétharmada jelölte be azt a választ, hogy "Nem őrültem meg". Ez arra utal, hogy a lakosság nagy része nem tudja vagy nem kívánja vállalni a devizahitelekkel kapcsolatos kockázatokat, a forinthitelek kondícióit pedig túlzottan előnytelennek tartja.
A svájci frank még népszerűbb a forintnál
A válaszadók hatoda (16,2 százalék) gondolja úgy, hogy a begyűrűző válság és a forint árfolyamának nagy mértékű ingadozása ellenére is hajlandó bevállalni egy svájci frank alapú hitelt. A forint alapú hitelt mindössze 7,4 százalék, az euró alapút pedig 4,3 százalék favorizálná; a legnagyobb kockázatúnak tartott jenhitel-konstrukcióba csupán az olvasók 3,9 százaléka szállna be. A szavazáson összesen 912-en adták le voksukat.
Mint ismert, a pénzügyi válság begyűrűzése nyomán a hazai bankok egymás után jelentették be, hogy felfüggesztik a svájci frank alapú hitelezést. Egyes pénzintézetek ugyan továbbra is fenntartják ezt a lehetőséget, azonban a hitelhez jutás feltételei komoly mértékben szigorodtak.
A válság és a gyengülő forint miatt az elmúlt hetekben jelentősen nőttek a devizahitellel rendelkező lakosok terhei, svájci frank alapú konstrukció esetében a törlesztőrészletek akár húsz-harminc százalékkal is emelkedhettek egy hónap alatt.
Meghosszabbítható a futamidő
A negatív fejleményekre reagálva a kormány a múlt héten megállapodást írt alá a legnagyobb kereskedelmi bankokkal. Ez többek között kimondja: amennyiben jelentősen meggyengülne a forint, külön díj felszámítása nélkül meghosszabbítható a futamidő, így a törlesztőrészlet nem nő. Emellett a devizahitelek átválthatók lesznek forinthitelre, ezt év végéig lehet díjmentesen megtenni. Az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került adósoknál pedig a bankok egyedi döntés alapján mérsékelhetik a terheket. A pénzintézetek ígéretet tettek arra is, hogy rugalmasan kezelik az előtörlesztést, így azzal is csökkenthető a hitelek kockázata. A megállapodást összesen kilenc kereskedelmi bank (OTP, Erste, CIB, Raiffeisen, UniCredit,K&H, FHB, MKB, TakarékBank) képviselői írták alá.
Menedzsment Fórum