5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pénteki cikkünk folytatásaként megvizsgáljuk a reformcsomag maradék négy területét és próbálunk mérleget vonni arról, hol tart most a megvalósítás. Számításaink szerint a kormány elszámolta magát, azonban nem a várt irányban: a mi kalkulációnkban 86 százalékos megvalósulás mutatkozik. Mfor.hu-háttér.

Pénteken jelent meg a Széll Kálmán Terv megvalósításáról szóló cikkünk első része, melynek egyik apropóját az adta, hogy a múlt héten volt egy éve, hogy bejelentette a kormány a reformcsomagot, másrészt annak próbálunk utánajárni, hogy valóban 83 százalékban megvalósulhat-e a csomag, ahogy azt a kormány kommunikálja. Az első részben a munkaerőpiac, a nyugdíjrendszer és a közösségi közlekedés területén beígért reformokat vettük sorra, a lista most folytatódik:

Felsőoktatás

Nagy port vert fel a közelmúltban a felsőoktatási keretszámok drasztikus megvágása, vagyis azzal nem vádolhatjuk a kormányt, hogy semmit nem tett a területen egy év alatt. A pontosabb képhez ismét csak a 2011-es és a 2012-es költségvetést kell elővenni, melyek szerint tavaly 31,9, idén pedig 27 milliárdot irányoztak elő erre a célra, vagyis a várt 5,4 milliárd helyett "csak" 4,9 milliárdos a spórolás.

A felsőoktatásban a másik reformintézkedés a kihasználatlan kapacitások tervezett megszüntetése, amitől 6,6 milliárd forintot remélt idén a kormány. Ezt szintén nagyon nehéz megbecsülni, de jóindulattal elfogadjuk, hogy teljesül. Így összességében a vállalt 12 milliárd helyett 11,5 milliárdon áll a felsőoktatási terület, ha minden összejön, akkor 90,5 százalékos lehet a teljesülés.

Gyógyszerkassza

Ez a terület érintett a legtöbb intézkedéssel, azonban azok nagy része csak néhány milliárdot hoz a várakozások szerint. Komolyabb tétel a gyógyszergyártók különadójának emelése, melytől 16 milliárdot remél már az idén a kormány. A költségvetési törvények összehasonlítása alapján a gyógyszergyártók befizetései tavaly 43,5 milliárdot tettek ki, ez az idén 59 milliárdra emelkedik, vagyis szinte hajszálra teljesül a vállalás.

További jelentős összeget jelent a gyógyszerek támogatásának csökkentése, melytől több intézkedésen keresztül összesen 67 milliárd forintos megtakarítást várnak. Ebbe a körbe tartozik a generikus program, a koleszterincsökkentők támogatásának mérsékelése, és egyéb intézkedések, melyek mind a gyógyszertámogatásokat csökkentik. A gyógyszertámogatás kiadásai 2011-ben 297,2 milliárdra voltak tervezve, ezt vitték le az idén 219 milliárdra vitték le, vagyis 78,2 milliárdot sikerülhet megtakarítani.

Összességében a gyógyszerkassza területén a vállalt 83 milliárddal szemben 93,7 milliárd forintos egyenlegjavulást látunk alátámasztva, vagyis 112,9 százalékos megvalósulást kalkuláltunk ki.

Közszféra

A közszféra területén összesen 32 milliárd forintos egyenlegjavulást tervezett be a Széll Kálmán Terv, ez három intézkedésből tevődik össze. Az önkormányzati feladatok egy részének átvétele már tavaly megtörtént, és az önkormányzatok költségvetési támogatását is több mint 150 milliárd forinttal csökkentették a büdzsében, így véleményünk szerint itt nyugodt szívvel elkönyvelhetjük a százszázalékos teljesítést. Az egyes intézkedések hatása ugyan nem látszik lebontva, de a jelentős kiadáscsökkenés meggyőző ezen a területen. Hasonlóra jutottunk a minisztériumok, háttérintézmények racionalizálása területén, ahol a költségvetési kiadás majdnem 100 milliárd forinttal csökkenhet idén, így nem okoz gondot a vállalt 12 milliárdos megtakarítást megszavazni a kormánynak.

Összességében ugyan az egyes intézkedések hatásait legfeljebb becsülni lehetne, de jelentősen csökkennek a közszféra kiadásai, ezért mi nem tartjuk túlzásnak az idei évre tervezett 32 milliárdos egyenlegjavulást.

Államadósság Csökkentő Alap

Ezt a tételt gyorsan rövidre zárhatjuk, hiszen mindössze 90 milliárdot tartalmaz, ami a bankadó meghosszabbításából adódik. Eredetileg ugyanis az idén már a felére csökkent volna a különadó, azonban ezt visszavonta a kormány. Így ennek a 90 milliárdnak a teljesülésével szerintünk nem lesz gond. Az elektronikus útdíj bevezetése és a társasági adó-csökkentés elhalasztása csak jövőre lesznek hatással az egyenlegre.

Összegzés

A fentieket összeadva nekünk 474,4 milliárd forintos egyenlegjavulás jön ki, ami több mint 86 százalékos teljesülés a vállalt 550 milliárdhoz képest. Persze elképzelhető, hogy valahol elszámoltuk magunkat, más tényezők hatásait is figyelembe vettük, de összességében helytálló lehet a kormány által hangoztatott 83 százalékos teljesülés.

Azt azonban érdemes hozzátenni, hogy a reformcsomag okozta egyenlegjavulás más összetételben valósul meg, mint ahogy eredetileg tervezték. Negatív irányban a legnagyobb elcsúszás a nyugdíjrendszer területén mutatkozik, máshol viszont jelentősen túlteljesül a kormány vállalása számításaink szerint, ilyen például a gyógyszerkassza, ahol további intézkedésekre is készülnek még.

Fontos még kiemelni, hogy az elmúlt egy évben bejelentett egyéb intézkedések hatásaival nem számoltunk, csak a Széll Kálmán Terv megvalósítására szorítkozott az elemzés. Így például a jövedéki adó emelése, a játékadó drasztikus megnövelése vagy az adójóváírás eltörlése nem szerepel a modellünkben.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!