A kiigazítatlan adatok alapján a gazdasági teljesítmény öt negyedéve tartó csökkenése 2010 első negyed-évében megállt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A GDP éves növekedését a termelési oldalon az exportvezérelt feldolgozóipar húzta, amely 0,8 százalékkal járult hozzá a 0,1 százalékos összesített GDP növekedéshez. A felhasználási oldalon a külkereskedelem aktívuma 2,4 százalékkal járult hozzá a növekedéshez, a közösségi fogyasztás 0,5, míg a készletek leépítése 0,9 százalékot tett hozzá.
A tavalyi év utolsó negyedéhez képest 2,7 százalékos bővülést mutat az ipar, 0,3 százalékkal emelkedtek a szolgáltatások, míg a mezőgazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal, az építőiparé 2,7 százalékkal tovább csökkent. A felhasználási oldalon a lakossági fogyasztás további 0,7 százalékkal csökkent és ezzel a kilencedik negyedéve apad, míg a közösségi fogyasztás 1,0 százalékos növekedéssel ötödik negyedéve folytatódott.
Az export negyedik negyedéve, az import harmadik negyedéve mutat növekedést, bár az idei 3,2, illetve 2,8 százalékos növekedése rendre 0,4, és 1,7 százalékponttal lassult a tavalyi negyedik negyedévhez képest.
A múlt év első negyedével összevetve az árutermelő ágazatok - mezőgazdaság, ipar, építőipar - együttes hozzáadott értéke 3,2 százalékkal emelkedett. Ez gyakorlatilag az exportorientált feldolgozóipar 4,2 százalékos bővülésének köszönhető, hiszen a mezőgazdaság és az építőipar 4,7, illetve 8,7 százalékkal elmaradt a tavalyi év első negyedének teljesítményétől. A mezőgazdaság visszaesése az alacsony tavalyi bázisról lassult az előző négy negyedévhez képest, míg az építőipar hanyatlása mélyült, minthogy az épített lakások száma, például negyedével csökkent.
A szolgáltató szektor teljesítménye 0,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól úgy, hogy az egy kategóriába sorolt szállítás, raktározás, posta és távközlés teljesítménye a növekvő exportforgalom jóvoltából 2,0 százalékkal nőtt. A pénzügyi tevékenységek és ingatlanügyletek terén az építőipar hanyatlása ellenére 0,8 százalékos növekedést jelentett a KSH.
A felhasználási oldalon a külkereskedelmi forgalom 478 milliárd forintos aktívuma 2,4 százalékkal járult hozzá a GDP növekedéséhez annak ellenére, hogy az export előző negyedévben megindult növekedéséhez az év elején már az import növekedése is társult.
A bruttó felhalmozás 3 százalékos növekedése annak köszönhető, hogy a készletek ismét fogyásnak indultak. Az állóeszköz felhalmozás 4,4 százalékkal csökkent annak ellenére, hogy az egyes szektorokon belül egy szárazföldi csővezetékes nagyberuházás egy jelentős erőművi beruházás és több oktatási intézmény felújítása, illetve bővítése nyomán növekedés mutatkozott.
Menedzsment Fórum