A Kochmeister-díjat 2004-ben alapította a Budapesti Értéktőzsde. A díj névadója báró Kochmeister Frigyes, aki 1864-ben vezető szerepet játszott a Budapesti Áru- és Értéktőzsde megalakításában, majd később a tőzsde első elnökeként éveken át irányította az intézményt - áll a BÉT közleményében.
A díjakat Mohai György, vezérigazgató-helyettes adta át. A 2007-es Kochmeister Frigyes emlékének ajánlott pályázat első helyezettje Lestár Miklós, aki a Corvinus Egyetem hallgatója, dolgozatának címe "Hat stratégiai ok a tőzsdére lépés mögött. Az elmúlt öt év bevezetéseinek tapasztalata".
A második helyezett Bedő Tibor, a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatója, aki eseményelemzést készített "Választások és tőzsde" címmel. A harmadik helyezettnek járó díjat megosztva, két csapat kapta. Sali András, Kotán Gergely, László Valéria - a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói - "Mennyire fontos az olaj? Avagy hatások és visszahatások az olaj és a tőkepiac között" című dolgozatukkal vívták ki az elismerést, míg a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karáról érkező Vajda Beáta és Kiss Gábor Dávid pályázata a tőkegarantált befektetési alapok témájában született.
A Kochmeister-díj első helyezettje ötszázezer forint, a második helyezett háromszázezer forint, míg a harmadik helyezett kétszázezer forintos díjazásban részesült.
Keveslik az új tőzsdei bevezetéseket
Kevés az új tőzsdei bevezetés, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) egyre inkább versenyhátrányba kerül a fő vetélytársakkal szemben - mondta Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöke a konferencián. A tőzsde két új, a tőkepiac fejlesztését célzó javaslaton dolgozik, egy hosszú távú befektetési számlán, valamint az ingatlanszegmenshez kapcsolódó javaslaton - jelentette be a BÉT elnöke, részleteket azonban nem árult el.
A tőzsde megalakulása óta 95 részvényt vezettek be a BÉT-re, és 55-öt vezettek ki általában felvásárlás miatt, így kevés papír van a börzén. Az utánpótlással van baj - derült ki -, amiben a befektetési költségek csökkentésére létrehozott százmillió forintos alap sem hozott áttörést.
Szalay-Berzeviczy szerint stratégiai hiba volt, hogy a rendszerváltás után a privatizációban nem a tőzsde kapta a fő szerepet, néhány jelentősebb vállalatot kivéve. A második stratégiai hibát a BÉT elnöke szerint akkor követjük el, ha veszni hagyjuk a nemzeti megtakarításokat.
A PM nyitott minden javaslatra, amely a tőkepiac fejlődését szolgálja, és nincs ellentétben az uniós szabályokkal - mondta a konferencán Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára. Az állami vagyonról szóló törvény parlamenti elfogadása után megnyílik a lehetőség az alapokon keresztül való értékesítésre is, amelynek lehetnek olyan formái, amelyek a tőzsdét is érinthetik - tette hozzá.
Horváth Zsolt, a KBC Securities vezérigazgatója, a BÉT volt vezérigazgatója szerint privatizáció révén már csak elenyésző számú cég jelenhet meg a tőzsdén. Hangsúlyozta: egy cégnek elsősorban tőkéért kell a tőzsdére mennie, s ha jó története van, Budapesten is hozzájuthat a forrásokhoz.
MTI/Menedzsment Fórum