Egyáltalán nem jellemző, hogy olyan gépjárművek után próbálkozzanak a regadó-visszaigényléssel az autótulajdonosok, amelyeket nem a törvényben meghatározott - az uniós csatlakozás és 2005 vége közötti - időszakban helyeztek forgalomba.
A beérkezett 9300 kérelemből mintegy háromezer esetben született nem jogerős, visszautalásról szóló határozat. A kérelmek közül 47-et határozattal utasítottak el, 16-ot végzés szüntetett meg és ötszáz esetben az ügyfelet hiánypótlásra szólítottuk fel - mondta a Sipos Jenő ezredes, a VPOP szóvivője.
Becslések szerint 8-10 milliárd forintot fognak visszaigényelni azok az ügyfelek, akiknek 2004. május elseje és 2005. december 31-e között használt személygépkocsi, illetve 2005-ben használt motorkerékpár forgalomba helyezése miatt keletkezett adókötelezettségük - feltéve, hogy a megfizetett összeget a gépjármű esetleges értékesítése során nem - vagy csak részben - hárították tovább.
Jogosult az adó visszatérítésére az is, aki kereskedőtől vagy belföldi tulajdonostól vásárolt már forgalomba helyezett járművet, amelynek ára a regadót is magában foglalta. Ebben az esetben az igénylés feltétele, hogy az illető rendelkezzen a kereskedőtől kapott olyan számlával vagy egyéb bizonylattal, amely tételesen tartalmazza az áthárított adó összegét.
A visszatérítés összege igénylőnként átlagosan 110-140 ezer forint lesz, a pontos szám attól függ, hogy a külföldről behozott gépjármű hány hónapos volt, amikor a regisztrációs adó megállapítására irányuló eljárást megindították. A visszatérítendő összegre a befizetés óta eltelt időre a mindenkori jegybanki alapkamatnak megfelelő kamatot is kifizetik. A kérelem elbírálására 90 napja van a vámhatóságnak, de a határidő indokolt esetben 30 nappal meghosszabbítható, írja a Napi Gazdaság.