5887 milliárd forintra csökkent a háztartási forintbetét-állomány idén márciusban, ilyen kevés pénzt 2008 decembere óta nem tartottak a magyarok a bankokban. Az összeg a tranzakciókból eredően 2014 februárhoz képest is 111,4 milliárd forinttal lett kevesebb.
A banki megtakarítások összege így már egy év alatt 765 milliárd forinttal csökkent - derül ki a Magyar Nemzeti Bank szezonálisan nem kiigazított adataiból.
A lakosság a korábbiakhoz képest nagyon alacsony összeget, 705 milliárd forint új betétet kötött le, ennek közel 95 százalékát éven belül lekötött betét formájában helyezte el.
A devizabetét-állomány 4,4 milliárd forinttal nőtt februárhoz képest tranzakciók szerint, ugyanakkor 9,5 milliárdos leértékelődést szenvedett el részben árfolyamból fakadóan. Így összességében 5,5 milliárddal lett kevesebb.
A betétállomány csökkenése mögött számos ok húzódhat meg. Az egyik legkézenfekvőbb a folyamatosan csökkenő és immár rekord alacsony jegybanki alapkamat, amely a betéti kamatok szintjét is csökkentette, és más megtakarítási formák felé tolt az embereket. A bankbetétektől való menekülésért a 6 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás is okolható, amelyet tavaly augusztustól terjesztettek ki a kamatjövedelmekre.
Mindennek következménye az lett, hogy nagyon megszerettük a készpénzt is. A forgalomban lévő készpénzállomány értéke 2014. március végén 3320 milliárd forint volt, amely az elmúlt hónapok folyamatos emelkedése mellett érte el ezt az összeget. Emögött elsősorban a tranzakciós adók, az ingyenes készpénzfelvételi-lehetőség, illetve a párnacihás megtakarítás bankihoz képest csökkenő költsége állnak.
Csökkent a devizahitel-kitettség
A háztartások hitelállománya márciusban 6860 milliárd forint volt, amely szezonálisan nem igazítva 22 milliárd forintos tranzakciós csökkenést mutatott az előző hónaphoz képest, az átértékelődéssel pedig 62,5 milliárddal esett vissza.
Ebből a forinthitelek mennyisége 3130 milliárdot tett ki 1,5 milliárddal többet, mint februárban. 2014. márciusban a háztartások forint lakáscélú és személyi hiteleinek átlagos hitelköltség mutatói csökkentek. A szezonálisan igazított adatok alapján a háztartások által felvett forint lakáscélú hitelek új szerződéses értékeinél kismértékű emelkedés volt tapasztalható.
A devizahitelek állománya 86 milliárd forinttal 3729,5 milliárdra csökkent, amely 32 milliárd tranzakciós és 54 milliárd forint átértékelődésből származó csökkenésből tevődött össze. Ez többek között annak köszönhető, hogy az euró árfolyama február végén 310,3 forint volt, ehhez képest a március utolsó kereskedési napjának 307,06 forintos árfolyama több mint egy százalékos erősödést jelent.
Szász Péter
mfor.hu