3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A biztosítók összesített díjbevétele 11,11 százalékkal 245,2 milliárd forintra nőtt az idén az első negyedévben a 2009. évi hasonló időszakhoz képest - közölte az adatokat a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).

Az életbiztosításokból származó díjbevétel 93 milliárd forintról 118 milliárdra (26,8 százalékkal) emelkedett, míg a nem életbiztosításoké 127,6 milliárdról 127,1 milliárd forintra csökkent, de a csekély mérséklődés miatt ez gyakorlatilag változatlannak mondható.

Az első öt legnagyobb biztosító - Allianz, Generali-Providencia, Groupama Garancia, Aegon és ING - viszi el a piac éppen kétharmadát. A szakmai szervezet közleménye ehhez a tényhez hozzáfűzi, hogy egy év alatt a piaci koncentráció fél százalékponttal emelkedett.

A MABISZ statisztika külön kezeli az egyszeri- és eseti díjas életbiztosításokat. Ezek a 118 milliárd forint összesített életbiztosítási díjbevételből 50,4 milliárd forintot tesznek ki. A gyakorlatban akik ilyen biztosítást kötnek, azok azt inkább tekintik befektetési alapba tett pénznek, mint biztosításnak, ezért a folyamatos és eseti díjaknak csak 10 százalékát adják hozzá a folyamatos díjfizetésű - megtakarítási jellegű - életbiztosításokból származó díjbevételhez. Így a MABISZ adatai alapján a korrigált életbiztosítási díjbevétel már csak 72,6 milliárd forint. Egy évvel korábban ez az adat 71,9 milliárd forint volt.

Az egyszeri és eseti díjas biztosításokból származó díjbevétel három biztosító miatt ugrott meg a múlt év első negyedében mért 23,3 milliárd forintról idén március végéig 50,4 milliárdra. Az Allianz a tavalyi 600 millió helyett idén 12,5 milliárd, a Magyar Posta életbiztosítója 5,1 milliárd helyett 12,3 milliárd, míg a Groupama Garancia 3,5 milliárd helyett 7,4 milliárd forint értékben adott el ilyen biztosításokat.

A nem életbiztosítások legnagyobb tétele továbbra is a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb), mivel ez adja ki az ágazat díjbevételének közel egyharmadát. Egy év alatt az ebből származó díjbevétel 40,1 milliárdról 39,9 milliárd forintra csökkent. A piacvezető Allianz tavaly az első negyedévben 17 milliárdon állt, az idén 15,4 milliárd forint a bevétele.

A tűz és elemi kockázatok vállalásából - gyakorlatilag ez fedi a lakásbiztosításokat - származó díjbevétel viszont 28,7 milliárdról 30 milliárd forintra növekedett. A harmadik nagy tétel, a Casco biztosítás - akár a kgfb - csökkent: 25,9 milliárdról 24,3 milliárd forintra.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!