A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli gyorsjelentése szerint a február havi infláció mértéke 2,8 százalékra mérséklődött a januári 3,7 százalék után. Ez egyben azt is jelenti, hogy közel 7 éve nem látott alacsony szintre került a forintromlás üteme Magyarországon. Legutóbb pontosan ugyanilyen mértékű volt a fogyasztói árindex 2006 júniusában, ennél alacsonyabb pedig 2006 áprilisában volt az infláció, akkor 2,3 százalékot regisztrált a KSH. A kedvező adat elsősorban az elektromos
energia, vezetékes gáz és távfűtés körében megvalósított 10 százalékos árcsökkentésnek köszönhető, ahogy a statisztikai hivatal is megjegyzi a gyorsjelentésében.
Az, hogy a februárban tovább mérséklődik az infláció, egyáltalán nem volt meglepő, legfeljebb a csökkenés mértéke lehetett váratlan. Ahogy azt már az mfor.hu is megírta a januári Eurostatos statisztika nyomán, februárban a jegybanki 3 százalékos inflációs cél alá is kerülhetett az árindex. Ennek oka ugyanis, hogy míg a magyar statisztika csak akkor jelenít meg főbb változásokat az adatsorokban, ha a változás ténylegesen érinti a pénztárcánkat, addig az uniós módszertan már a hatályba lépéstől kezdve számba veszi a statisztika készítésekor a változásokat.
Mivel a rezsicsökkentés hatása a nyugdíjas fogyasztói kosárban is megmutatkozik, a nyugdíjas-infláció is jelentősen mérséklődött. Előző év azonos időszakához képest ez a mutató 2,5, januárhoz viszonyítva pedig a 0,9 százalék -0,3 százalékra mérséklődött.
Élelmiszerhez még mindig jóval drágábban jutunk
Előző évhez képest az átlagnál jobban, 4,1 százalékkal drágultak az élelmiszerek. A részletes statisztikából kiderül az is, hogy az élelmiszereken belül jelentősen nőtt a liszt (14,7 százalék), az idényáras élelmiszerek (14,1 százalék), a sertészsiradék (10,7 százalék), a tojás (10,6 százalék) és az étolaj (9,2 százalék) ára. Árcsökkenés következett be ugyanakkor többek között a cukor esetében (6,9 százalék). Az átlagosnál jóval nagyobb mértékben, 14,8 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára is. A szolgáltatások esetében szintén átlag feletti volt az árnövekedés (3,5 százalék), ezen belül a szemétszállítás 7,5, a helyi tömegközlekedés 5,5 százalékkal drágult.
Olcsóbbakká váltak viszont a ruházkodási cikkek (0,4 százalék) és a tartós fogyasztási cikkek (2,3 százalék). A háztartási energia 7,7 százalékos árcsökkenésén belül a vezetékes gázért, a távfűtésért és az elektromos energiáért egyaránt 10 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, 2012. februárhoz képest.
1 hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek. Az élelmiszerekért átlagosan ugyanannyit kellett fizetni, mint előző hónapban. Ezen belül az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség és gyümölcs – 2,1 százalékkal drágultak, csökkent azonban az étolaj (2,4 százalék), a sertéshús (2,2 százalék) és a tojás (1,9 százalék) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva, az élelmiszerek ára átlagosan 0,3 százalékkal csökkent a statisztika szerint.
A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt egy hónap alatt, 2,4 százalékkal, a dohányáruké a jövedéki adó mértékének emelése miatt. Az egyéb cikkek (ide tartoznak: lakás-, háztartás- és testápolási-cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) körében szintén áremelkedés volt megfigyelhető (1,5 százalék), ezen belül a járműüzemanyagokért 3,1 százalékkal kellett többet fizetni.
A háztartási energia ára 7,4 százalékkal csökkent, ezen belül az elektromos energia és a vezetékes gáz esetében a 10 százalékos árcsökkentés teljes egészében megjelent az árindexben.
mfor.hu