Az uniós alapokból lehívható összeg a második programidőszakban az eddiginél akár 4 milliárd euróval is több lehet és így elérheti a 14,2 milliárd eurót. Mindezt Ján Figel szlovák közlekedési, építésügyi és régiófejlesztési miniszter jelentette ki az uniós regionális politikaért felelős biztossal, Johannes Hahnnal folytatott pozsonyi megbeszéléseit követően.
"Az uniós alapok eddigi keretét a 2004-es árakból vezették le, és Szlovákia tekintetében ez az összeg jelenleg eléri a 11 milliárd eurót. A következő keretet már a 2011-es árakból kiindulva állítják össze” – jelentette ki a miniszter. Hogy ebből mennyi jut majd az egyes operatív programokba, és egyáltalán hány ilyen program lesz, arról Figel szerint már a következő kormány dönt majd.
Az unió következő hétéves költségvetéséből 2014-től 2020-ig hívhat le összegeket Szlovákia. A pénzek felhasználásakor elsősorban az infrastrukturális fejlesztéseket, a foglalkoztatottság növelését, a szociális helyzet javítását és a tudásalapú társadalom építését, tehát a tudomány és kutatás fejlesztését kellene szem előtt tartani az országnak.
A jövőre véget érő első programidőszakban a rendelkezésre álló több mint 11 milliárd euróból Szlovákia eddig nem egészen 3 milliárd eurót hívott le, a teljes összeg 25,18 százalékát, a projektlekötések aránya pedig jelenleg eléri a 67 százalékot.
A jelenlegi programidőszakban megadott összegeket 2015-ig lehet felhasználni. Az uniós pénzek legnagyobb mértékben való felhasználására eddig az Egészségügyi Operatív Programban került sor, itt a felhasznált összeg meghaladja az erre a célra lehívható pénz teljes összegének a 42 százalékát. A leggyengébb eredményt viszont az Informatizált Társadalom nevet viselő Operatív Programban érték el, a felhasználás mértéke itt alig haladja meg a 9 százalékot.
MTI