4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly a szolgáltatások exportja 12,9 milliárd eurót (3.598 milliárd forintot), importja 11,3 milliárd eurót (3.171 milliárd forintot) tett ki, a szolgáltatások külkereskedelmének mérlege így 1,5 milliárd euró (427 milliárd forint) többletet mutatott - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Statisztikai Tükör című kiadványából.

A többlet 532 millió euróval (181 milliárd forinttal) haladja meg a 2008. évi 1 milliárd eurós (246 milliárd forintos) aktívumot.

Folyó áras forintadatokból számítva a kivitel értéke 6, a behozatalé 1 százalékkal nőtt, míg az euróban mért adatok 5, illetve 9 százalékos csökkenést mutatnak.

A KSH megjegyzi, hogy az adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy 2009-ben a forint az euróhoz viszonyítva 12, míg a dollárhoz képest 18 százalékkal gyengült, s ezáltal a folyó áras forintadatokban jelentős árfolyamhatást kellett figyelembe venni.

Az év során a turizmus bevételei 1.139, kiadásai 730 milliárd forintot tettek ki. Az aktívum 409 milliárd forint volt, amely 70 milliárd forintos egyenlegjavulás az előző évhez képest.

A Magyarországra látogató külföldiek száma 3, fogyasztásuk 12 százalékkal emelkedett. Az év első felében megfigyelhető exportnövekedés a harmadik negyedévben lelassult, a negyedik negyedévben pedig már 3 százalékos visszaesést mutatott, amely elsősorban az üzleti és gyógykezelési célú utazások bevételeinek mérséklődésére vezethető vissza.

A külföldre látogató magyarok számának 3 százalékos csökkenése mellett fogyasztásuk 7 százalékkal emelkedett. Az import az első féléves dinamikus növekedés után az év második felében már csökkent. A csökkenés a harmadik negyedévben a turisztikai célú utazások (horvát reláció), a negyedik negyedévben pedig a munkavégzési és üzleti célú kiadások visszaesésének tudható be.

A szállítási szolgáltatások bevétele 704, kiadása 499 milliárd forint volt 2009-ben. Az export értéke szinte nem változott, az importé 4 százalékkal csökkent a 2008. évhez képest. Az egyenleg 20 milliárd forinttal javult, és 205 milliárd forintot tett ki. Az aktívum növekedéséhez a szolgáltatáscsoport forgalmának mintegy kétötödét adó légi szállítás 17 milliárd forinttal járult hozzá.

A légi szállítás exportjának 7 százalékos bővülése elsősorban az unió tagállamaiból származó bevételek növekedésének köszönhető, ezen belül is kiemelkedő volt az olasz, a román és a bolgár reláció forgalma. A közúti szállítási szolgáltatások értéke mindkét forgalmi irányban az év átlagát tekintve kismértékben, 4 százalékkal csökkent, ugyanakkor jelentős visszaesés mutatkozott az új tagországokból származó közúti bevételekben, főként a román és a szlovák viszonylatban. Az egyéb kiegészítő szállítási szolgáltatások (multimodális szállítás, szállítmányozás, raktározás) bevételei 16, kiadásai 15 százalékkal csökkentek, követve a termékforgalom visszaesésének tendenciáját.

Az üzleti szolgáltatások bevétele 1.728, kiadása 1.899 milliárd forintot tett ki az év során, amely a teljes szolgáltatás-külkereskedelmi export közel felét, az import 60 százalékát adja. Az egyenleg 87 milliárd forintos javulása mellett a hiány 171 milliárd forint volt.

Az év során az export 6 százalékkal bővült, az import alig változott az előző évhez képest. Az éven belül az I.–III. negyedévben a forgalom mindkét irányában folyamatosan csökkent a szolgáltatáscsoport növekedési üteme, a negyedik negyedévben pedig az export 6, az import 16 százalékkal maradt el 2008 azonos időszakának szintjétől.

A kiadások között a termékforgalomhoz kapcsolódó szolgáltatások forgalma esett vissza jelentősebben. A jog- és licencdíjak importja az év egészében (22 százalékkal), az üzletviteli tanácsadásé a második félévtől (10 százalékkal), a kutatás-fejlesztési szolgáltatásoké az utolsó negyedévben (29 százalékkal) csökkent. A személyes, kulturális, szórakoztatási szolgáltatások bevételei 19, kiadásai 13 százalékkal emelkedtek, de még így sem érték el a 2007. évi  szintet.

A számítástechnikai és információs szolgáltatások exportja 15 százalékkal, importja 4 százalékkal bővült, elsősorban a német relációban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!