4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ötven kérdésre kell válaszolnia annak a vállalkozásnak, amelyik nem szeretne elvárt adót fizetni - legalábbis ez derül ki abból a tervezetből, amelyet a Népszabadság tett közzé. Az elképzelések szerint az elvárt adó ugyanaz lenne, mint amit az Alkotmánybíróság elkaszált, ám a vállalkozások lehetőséget kapnának, hogy bizonyítsák: teljesen szabályosan veszteségesek.

Mit tud még kirántani a kormány a kalapból?

Az új elképzelés szerint, ha valakinek kellene elvárt adót fizetnie, de mégsem tud eleget tenni a kötelezettségnek, ki kell töltenie egy ötven kérdésből álló nyomtatványt. Ebben a nyomtatványban olyan rubrikák vannak, mint például bérleti díj, tanácsadás költsége, telefonköltség, személyi jellegű kiadások. Emellett fel kell sorolni az öt legnagyobb vevőt, alvállalkozót, szállítót és evás partnert is.

A nyomtatványt a bevallással együtt kell eljuttatni az adóhatóságnak. Az APEH ezt követően mérlegelni fogja, vajon a felsorolt adatok valósak-e vagy csak a kreatív könyvelés eredményei. Ha utóbbit vélelmezi az adóhatóság, akár le is ellenőrizheti a vállalkozást.

Mással is volt baja az AB-nek

Ezzel a töltögetéssel azonban az alkotmányossági aggályoknak csak egy részét védené ki a kormány. A testülethez ugyanis több indítványt is benyújtottak annak idején, s a problémának csak egy szeletét jelenti a bizonyítási lehetőség. Sőt az Alkotmánybíróság indokai között nem is ez szerepelt első helyen. A testületnek csak pluszban nem tetszett, hogy a társaságoknak nem nyílt volna lehetősége a bizonyításra. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége nyilatkozott több ízben úgy, hogy a kormány minden vállalkozást eleve csalónak tekint és nem ad lehetőséget az ártatlanság bizonyítására.

Az Alkotmánybíróság aggályai között azonban az szerepelt első helyen, hogy az elvárt adó aránytalan terheket ró a vállalkozásokra. Az AB emellett problémásnak nevezte azt is, hogy a cégeket a bevételük alapján adóztatná a kormány az elvárt adóval. Márpedig ezek a körülmények nem változnának a kormány legújabb elvárt adós verziójában sem. Az adót továbbra is az árubeszerzésekkel csökkentett bevétel két százaléka után kellene megfizetni, a mértéke pedig megegyezne a társasági adó kulcsával - 16 vagy tíz százalék.

A liberálisok nem is akarják

Az újabb alkotmánybírósági procedúrát - szakmai szervezetek a korrigált adót is az AB elé vinnék - elképzelhető, hogy a koalíciós partner akadályozza majd meg. Az SZDSZ ugyanis nem támogatja az elvárt adó bevezetését ilyen formában. Szerintünk - legalábbis Kóka János gazdasági miniszter és SZDSZ elnökaspiráns a hétvégén a Liberális Gazdasági Tanács ülésén ezt mondta - adófizetésre nem az elvárt adóval kell kényszeríteni az embereket. A kisebbik koalíciós párt szerint nem új adónemek bevezetésére van szükség, hanem átfogó adóreformra.

Szerintük ugyanis egy átfogó reform segítségével kell elérni, hogy az adózói kör szélesebb legyen. A kormány szerdán tárgyalja az elvárt adó legfrissebb tervezetét. A liberális partner azonban nem biztos, hogy beleegyezik a tervbe. Ez azt is jelentheti, hogy az eredeti tervekkel ellentétben az új elvárt adót mégsem tudja bevezetni a kormány júliustól.

A szocialisták reménykednek

Veres János pénzügyminiszter szerint a szerdai kormányülés a héten elfogadhatja az elvárt adó új változatának tervezetét. A Magyar Televízió Kereszttűz című műsorában Veres János kijelentette: "a kormány szerdán döntést fog hozni arról, hogy milyen formában terjessze az Országgyűlés elé a javaslatot". A pénzügyminiszter szerint a kormány két héttel ezelőtti szerdai ülésén valamennyi kormánytag egyetértett azzal a javaslattal, amelyet elkezdtek egyeztetni a gazdasági érdekképviseletekkel.

A reformtörekvéssel persze nyilván a szocialisták is egyetértenek. Pillanatnyilag azonban több fejfájást okozhat a nagyobbik kormányzó párt számára a büdzsén ütött 55 milliárd forintos lyuk befoltozása, emiatt most kevéssé a reformra, mint inkább az elvárt adó bevezetésére koncentrálhatnak. Annak idején az elvárt adó kitalálásakor a kormány azt tervezte, hogy ebből az adónemből 55 milliárd forint bevétel fog befolyni a kasszába. Az Alkotmánybíróság sztornója után azt találta ki a kormány, hogy 30 milliárd forintot egyéb költségvetési fiókokból rak össze, másik 30 milliárdot pedig a második félévben bevezetendő új elvárt adóból szed be.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!