3p

Április óta ötvenezren jelezték az adóhatóságnak, hogy egészségügyi szolgáltatási járulékot fognak fizetni, mert nincs biztosítási jogviszonyuk. Emellett a potyautasok kiszűrése is halad: másfél hónap alatt 160 ezerszer kezeltek az orvosok biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező személyeket. Mfor.hu háttér.

Eddig 160 ezerszer jelzett potyautast az orvosoknak a rendszer

A magánszemélyek egy úgynevezett adateltérési nyilatkozat kitöltésével jelezhetik, milyen jogviszonyuk van. Ebben egyrészt elfogadhatják az OEP nyilvántartásában szereplő adatokat (azt, hogy nem rendelkeznek jogviszonnyal), másrészt pontosíthatják is azokat. A nyilatkozatban csak be kell ikszelni azt a sort, ami alapján biztosítással rendelkeznek.

Ilyen például a munkaviszony, a munkanélküli ellátás, a gyes, az őstermelői státusz, a nyugdíjas vagy nagykorú tanulói, hallgatói jogviszony vagy akár az, ha a kilenc százalékos járulékot megfizetik. Ide tartoznak a hajléktalanok is. Igaz, hogy őket nem lehet értesíteni, viszont erre a jogcímre hivatkozva egészségügyi ellátásokat vehetnek igénybe.

Nagyon sokan vitatják

Ezt a nyilatkozatot eddig 18,5 ezren töltötték ki - volt, aki az értesítő levéltől függetlenül. Közülük mintegy kétezren elfogadták az OEP adatait, vagyis azt, hogy nem rendelkeznek jogviszonnyal. A túlnyomó többség azonban vitatta azokat.

A nyilatkozók 89 százaléka azt jelezte, rendelkezik jogviszonnyal - ezeket jelenleg vizsgálja az OEP. A nagy arányú vélt és valós eltérés egyébként várható volt, hiszen az adatbázis nem feltétlenül pontos.

Elég a triviális példákra gondolni: a munkáltató ígérete ellenére nem jelenti be az alkalmazottat, az egyetemek nem szolgáltatnak adatot a hallgatókról, az állástalanok nem jelentkeznek be a munkaügyi központokban ellátásra. Vagyis a nagy arányú pontosítás arra is jó lesz, hogy az eddig láthatlanok végre megjelennek a rendszerben.

Öt-hat százalékos találati arány

Szintén április óta él az a rendszer, hogy az orvosok, egészségügyi intézmények lekérdezik a betegek jogviszonyát. Ez történhet online rendszer vagy egy fix adatbázis segítségével, utóbbit a háziorvosok használhatják a hozzájuk bejelentkezett betegek vonatkozásában. A TAJ-szám vagy akár a személyes adatok alapján az OEP adatbázisából megtudható, hogy a beteg jogosult vagy sem az ellátásra.

Április elseje óta 2,8 millió kérés érkezett az online jogviszony lekérdező rendszerbe. Ezek közül 160 ezerszer gyulladt ki a piros lámpa, vagyis 160 ezer esetben nem volt jogosult a beteg. Ez 5,7 százalékos arányt jelent. (Elképzelhető természetesen, hogy egy beteg adatát többször is lekérdezték, emellett a fix adatbázisból tett lekérdezés nem szerepel az adatok között.)

F. Szabó Emese

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!