Eddig 160 ezerszer jelzett potyautast az orvosoknak a rendszer
Ilyen például a munkaviszony, a munkanélküli ellátás, a gyes, az őstermelői státusz, a nyugdíjas vagy nagykorú tanulói, hallgatói jogviszony vagy akár az, ha a kilenc százalékos járulékot megfizetik. Ide tartoznak a hajléktalanok is. Igaz, hogy őket nem lehet értesíteni, viszont erre a jogcímre hivatkozva egészségügyi ellátásokat vehetnek igénybe.
Nagyon sokan vitatják
Ezt a nyilatkozatot eddig 18,5 ezren töltötték ki - volt, aki az értesítő levéltől függetlenül. Közülük mintegy kétezren elfogadták az OEP adatait, vagyis azt, hogy nem rendelkeznek jogviszonnyal. A túlnyomó többség azonban vitatta azokat.
A nyilatkozók 89 százaléka azt jelezte, rendelkezik jogviszonnyal - ezeket jelenleg vizsgálja az OEP. A nagy arányú vélt és valós eltérés egyébként várható volt, hiszen az adatbázis nem feltétlenül pontos.
Elég a triviális példákra gondolni: a munkáltató ígérete ellenére nem jelenti be az alkalmazottat, az egyetemek nem szolgáltatnak adatot a hallgatókról, az állástalanok nem jelentkeznek be a munkaügyi központokban ellátásra. Vagyis a nagy arányú pontosítás arra is jó lesz, hogy az eddig láthatlanok végre megjelennek a rendszerben.
Öt-hat százalékos találati arány
Szintén április óta él az a rendszer, hogy az orvosok, egészségügyi intézmények lekérdezik a betegek jogviszonyát. Ez történhet online rendszer vagy egy fix adatbázis segítségével, utóbbit a háziorvosok használhatják a hozzájuk bejelentkezett betegek vonatkozásában. A TAJ-szám vagy akár a személyes adatok alapján az OEP adatbázisából megtudható, hogy a beteg jogosult vagy sem az ellátásra.
Április elseje óta 2,8 millió kérés érkezett az online jogviszony lekérdező rendszerbe. Ezek közül 160 ezerszer gyulladt ki a piros lámpa, vagyis 160 ezer esetben nem volt jogosult a beteg. Ez 5,7 százalékos arányt jelent. (Elképzelhető természetesen, hogy egy beteg adatát többször is lekérdezték, emellett a fix adatbázisból tett lekérdezés nem szerepel az adatok között.)
F. Szabó Emese